ROZMOWA NA 96 FM:

Janusz Rewers pyta o amfiteatr. Prezydent odpowiada

Remontować amfiteatr? Zbudować na jego miejsce salę widowiskową? A może pokusić się zarówno o remont amfiteatru i o budowę sali widowiskowej? O stanie infrastruktury kulturalnej naszego miasta mówił w Radiu Index Janusz Rewers.

Radny Koalicji Obywatelskiej, a przede wszystkim artysta kabaretowy i człowiek od lat związany z kulturą ubolewa, że nie udało się wykupić przez miasto Kina Nysa, które mogłoby po remoncie zyskać nowy wymiar kulturalny. Rewers odniósł się też do planów budowy przez miasto sali widowiskowej.

Ja uważam, że na budowę sali widowiskowej w Zielonej Górze, na ok. 2 tys. pojemności, w miejscu amfiteatru, moim zdaniem miasta nie stać. Dam przykłady. Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu kosztowało 600 mln zł, Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki w Toruniu kosztowało 250 mln zł. Filharmonia w Gorzowie, która ma piękne duże sale kosztowała ok. 120 mln zł. To ile sala widowiskowa musiałaby kosztować? Myślę, że dobre 100 mln zł.Janusz Rewers, radny Koalicji Europejskiej, artysta kabaretowy

Rewers radzi podążać śladami Kołobrzegu i Koszalina, które remontują istniejące amfiteatry za kilkadziesiąt milionów. Zdaniem radnego infrastruktura obiektów kulturalnych w mieście jest niezadowalająca. Znacznie więcej jest obiektów sportowych.

Powstały trzy hale sportowe – CRS, hala do tenisa i do koszykówki. Jeśli chodzi o infrastrukturę kulturalną na pewno jest problem. Jeśli chodzi o ludzi, twórczość, to jest dobrze. Zielona Góra zawsze miała szczęście do ludzi, tylko trzeba ich gdzieś jeszcze pokazać. Amfiteatr nasz jest w opłakanym stanie. Jak dowiedziałem się, że amfiteatr w Koszalinie poszedł do remontu, a wiem, w jakim on jest stanie i jak porównam ten nasz, no to… nie wiem. Może trzeba go, mówiąc pół żartem, pół serio przekazać staroście (śmiech). Janusz Rewers, radny Koalicji Europejskiej, artysta kabaretowy

Do słów Janusza Rewersa odniósł się prezydent miasta Janusz Kubicki. W rozmowie na antenie Radia Index przyznał, że amfiteatr wymaga remontu.

To wstyd dla miasta i całego województwa, że nie mamy hali widowiskowej.Krok za krokiem pochylamy się nad tym tematem. Chcielibyśmy, aby taka hala powstała w miejscu amfiteatru. Będzie całoroczna. Janusz Kubicki, prezydent Zielonej Góry

Pytany o możliwy termin realizacji takiej inwestycji, włodarz miasta nie wskazał terminu. Zaznaczył jednocześnie, że miasto szuka sposobów finansowania i planuje przeprowadzić konkurs na zaprojektowanie budowli.

 

Z kolei radny miasta Marcin Pabierowski podkreśla, że to ostatni moment, żeby podjąć konkretne działania.

Amfiteatr to nasza wizytówka kulturalna. Po pierwsze należy powołać zespół roboczy, który poprowadzi uzgodnienia i procedurę. Architekci, inżynierowie, eksperci od kultury, ludzie sztuki – kapituła merytoryczna. Obiekt jest bardzo dokładnie wpisany we wzgórza piastowskie. Powinien być wymóg konserwatora zabytków, by nie zmieniać linii szańca i narzucić formę architektoniczną. Marcin Pabierowski, Koalicja Obywatelska

Marcin Pabierowski przedstawia szereg technicznych informacji, jak powinny wyglądać prace projektowe i inżynierskie. Mówi o przebudowie budynku, sceny i widowni amfiteatru.Jego zdaniem prace należałoby oprzeć o konkurs architektoniczny w uzgodnieniu funkcji z kapitułą konkursową. Chodzi o funkcję obiektu kultury i funkcję koncertową. – Osobno projekt budowlany i wykonawczy. Następnie kosztorys i dopiero przetarg na roboty budowlane. Żadnej przypadkowości. Dokładne wytyczne projektowe, materiałowe, nadzór inwestorski przy robotach budowlanych – wylicza Marcin Pabierowski.

Jakie jest wasze zdanie na ten temat? Obiekt kulturalny o jakim charakterze byłby najlepszy dla Zielonej Góry? Piszcie do nas w komentarzach na portalu wZielonej.pl i na Facebooku Radia Index. Tam też do zobaczenia cała Rozmowa na 96 FM z Januszem Rewersem.

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: