ROZMOWA NA 96 FM:

Ilu zwolnionych lub z mniejszym etatem? Prezes lubuskiego ZNP o nauczycielach

Tydzień temu rozpoczęły się wakacje. Dla nauczycieli to jednak okres zarówno wypoczynku, jak i pracy. Jak może natomiast wyglądać powrót do szkół, wyjaśnia Bożena Mania.  

Prezes lubuskiego okręgu Związku Nauczycielstwa Polskiego niedawno pojawiła się w Warszawie. Fałszywy alarm bombowy w drodze powrotnej sprawił, że odwiedziła też Zespół Szkół w Mogilnie. Tam zapytała o sprawy związane z reformą edukacji.

– Nie omieszkałam zapytać, jak to po związkowemu: czy zwolnienia, czy nie, jak wam się pracuje, ile jest dzieci. To był zespół szkół – szkoła podstawowa, gimnazjum, szkoła średnia i zawodowa. Panie powiedziały, że nie mają żadnych zwolnień nauczycieli i jest ok. 250 uczniów. Więc wszystko raczej w normie i spokojnie – relacjonuje B. Mania.

Nie do końca spokojni są za to lubuscy nauczyciele. B. Mania podała, że około 200 z nich będzie dotyczyć ograniczenie etatu i mniejsze zarobki. Część z nich zostanie też tzw. nauczycielami objazdowymi. Oznacza to pracę w kilku placówkach.

– U nas na szczęście liczba takich nauczycieli nie jest duża. Jeżeli to jeszcze będzie blisko siebie, to może OK. Jak nie ma się innego wyjścia, to z takich propozycji się korzysta. Ale jest problem wtedy, kiedy nasza Zielona Góra jest już duża. Proszę sobie wyobrazić nauczyciela, który musi z Zielonej Góry dojechać do Ochli albo Drzonkowa. To problem logistyczny. Drugi problem – jak z ubezpieczeniem, jak dogra się godziny pracy. Ale wydaje się, że największą szkodę będą miały dzieci i młodzież.

Prezes lubuskiego ZNP podała też dane na temat zwolnień i ograniczeń etatów. Oto informacje z połowy czerwca:

– Mamy Gubin – jest ograniczenie etatu dla 44 nauczycieli. Dziesięciu nie przedłużono umowy o pracę. To de facto dla nas oni są nauczycielami zwolnionymi. Dalej – mówimy na przykład o Strzelcach Krajeńskich. Mamy 11 ograniczeń etatu, jedno zwolnienie. Mamy Nową Sól i 40 nauczycieli poniżej połowy etatu. Dwunastu nie przedłużono umowy. Świebodzin – 45 ograniczeń etatu, 6 osobom nie przedłużono umowy. Mamy jeszcze Żagań – 36 ograniczeń etatu i 4 zwolnienia.

Zwolnienia i ograniczenia nie dotyczą natomiast gminy Żary, Bytomia Odrzańskiego i Deszczna. Więcej informacji o kształcie reformy edukacji, również w kontekście uczniów – w całej rozmowie.

Rozmowa na 96 FM – Bożena Mania

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X

Zgłoszenie błędu w tekście

Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: