ROZMOWA NA 96 FM:

Gowin: zmiany w szkolnictwie wyższym promują konsolidację

– To jest dobra wiadomość dla całego województwa lubuskiego – tak mówi o połączeniu Uniwersytetu Zielonogórskiego z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową wicepremier Jarosław Gowin. Minister nauki i szkolnictwa wyższego dziś w tej sprawie pojawił się w Zielonej Górze.

Gowin powtórzył za Arturem Zasadą, że uniwersytet to serce województwa lubuskiego, a dzięki połączeniu będzie ono biło jeszcze mocniej. Jednocześnie wicepremier przyznał, że skłonienie obu ośrodków do połączenia było zadaniem niełatwym. – Władze Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej pokonały barierę obaw ze strony własnej kadry. Gdy z Arturem Zasadą zasiadałem do rozmów w roli mediatorów, to mało kto dawał nam szanse na sukces – wyznał w Rozmowie na 96 FM.

Gowin stwierdził, że demografia, a przede wszystkim proponowane zmiany w ustawie o szkolnictwie wyższym promują konsolidację. – Uniwersytet Zielonogórski będzie miał wyraźnie wyższe finansowanie w tym roku. Dzięki konsolidacji ma zapewnioną gwarancję nie tylko stabilności, ale przez pięć lat będzie otrzymywał jeszcze dodatkowe środki – przypomniał minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Wicepremier stwierdził, że zmiany w szkolnictwie wyższym chce wprowadzać nie drogą rewolucji, a ewolucji. – Rozwiązania ustawowe, które obowiązywały od dwudziestu paru lat wpychały uczelnie z jednej strony w plagę masowości, a z drugiej strony nie premiowały uprawiania nauki na wysokim poziomie. Nie zachęcały też do ściślejszej współpracy z gospodarką.

Zerwanie z masowością, promowanie zajęć w mniejszych grupach i bezpośredni kontakt z autorytetem naukowym studenta – to zasady, którym hołduje resort nauki i szkolnictwa wyższego za czasów Gowina. – Bardzo ważne jest dla nas to, żeby uczelnie otwierały się na potrzeby polskiej gospodarki, polskich firm. Dobrym przykładem jest Uniwersytet Zielonogórski, bo to jest jeden z najważniejszych ośrodków naukowych, jeżeli chodzi o program elektromobilności – zauważył wicepremier. – Dzięki zespołowi profesora Benyska, Uniwersytet Zielonogórski jest jednym z przodujących ośrodków naukowych w Polsce i zaczyna się liczyć w Europie pod tym względem – dodał Gowin.

Cały program do wysłuchania poniżej.

Rozmowa na 96 FM – Jarosław Gowin

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: