LUBUSKIE:ROZMOWA NA 96 FM:

E. Polak: Oszczędności? Tak, ale nie na inwestycjach

Jaki jest stan lubuskiej kasy? To pytanie zadaliśmy dzisiaj w Rozmowie na 96 FM. Gościem Macieja Noskowicza była lubuska marszałek, Elżbieta Polak.

Jak mocno uderzy koronawirus w samorząd województwa? Nad tym tematem zastanawialiśmy w dzisiejszej audycji Radia Index. – Kwiecień był dramatyczny – przyznała wprost Elżbieta Polak.

Faktycznie, w każdej jednostce samorządu terytorialnego spadły prawie o 50 procent. W naszym regionie dotyczy to wpływów z PIT, CIT, ale również nie wpłynęła subwencja rządowa w oczekiwanym wymiarze. Spadek dotyczy prawie 4 mln zł. W innych regionach wojewodowie nie obcinali dotacji na PROW, na PO Ryby. U nas ten budżet w umowach, które nam przedstawiono, gwarantuje finansowanie programów tylko w pierwszym półroczu.

Marszałek województwa podkreśliła, że w ubiegłym miesiącu zabrakło w kasie województwa 20 mln zł. Co dalej? E. Polak wykluczyła możliwość zaciągnięcia większego kredytu.

Trzeba przewidzieć, że to nie tylko kwiecień. Firmy mają odroczone płatności w podatkach do końca maja, niektóre nawet dłużej. My liczyliśmy się z tym spadkiem, oszczędzaliśmy i w tym roku na pewno będziemy musieli przemodelować cały budżet, zwłaszcza w wydatkach bieżących. Nie chcemy zaniechać inwestycji, które praktycznie wszystkie są współfinansowane ze środków unijnych.

Marszałek województwa zapowiedziała również, że o pomoc zwróci się do polskiego rządu. Pytana o oszczędności, za przykład podała m.in. rezygnację ze święta województwa i wydatków na promocję. Cała Rozmowa na 96 FM do zobaczenia już teraz na portalu wZielonej.pl.

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

SKOMENTUJ ARTYKUŁ

Tagi
Zobacz więcej
Back to top button
Close
X

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: