ROZMOWA NA 96 FM:ZIELONA GÓRA:

Dyrektor MZK o elektrycznych autobusach: tańsze w użytkowaniu, ale prąd też kosztuje

Na jakim etapie jest budowa systemu stacji ładowania autobusów elektrycznych? MZK uruchomił ostatnio dwa stanowiska – przy ulicy Zawadzkiego „Zośki” i na Chynowie. Nowa pętla autobusowa ma powstać również na Łężycy. O inwestycji mówiła w Rozmowie na 96 FM dyrektor MZK, Barbara Langner.

MZK zgromadził już całą dokumentację. Według tego, co deklaruje wykonawca robót, pętla na Łężycy powstanie w ciągu 4 miesięcy. Planowane są również zmiany w rozkładzie jazdy.

Cały czas pracujemy nad optymalizacją rozkładu jazdy. Będziemy opracowywać kolejne zmiany, będziemy na ten temat dyskutować. Planujemy, że te zmiany wprowadzimy od 1 lipca.Barbara Langner, dyrektor Miejskiego Zakładu Komunikacji w Zielonej Górze

Projekt „System niskoemisyjnego transportu publicznego” jest realizowany w Zielonej Górze od kilku lat. Jest więc dobry moment na podsumowanie dotychczasowych działań i sprawdzenie, jak np. sprawują się elektryczne autobusy. Czy są tańsze w użytkowaniu niż spalinowe?

Koszt jest mniejszy, bo zużycie energii czy paliwa jest mniejsze. W momencie, kiedy pracowaliśmy nad projektem (to był 2016 rok), cena oleju napędowego zbliżała się do 6 złotych, natomiast kilowat energii elektrycznej był dużo tańszy niż jest dzisiaj. Więc te „nożyce” wtedy pokazywały, że jest to rzeczywiście bardzo opłacalne. Pomijając koszty inwestycji, ale koszty eksploatacyjne powinny przynosić oszczędności. Na dzisiaj widzimy, że niestety aż takich oszczędności jakie planowaliśmy, nie będzie.Barbara Langner

Na 43 autobusy, jakimi dysponuje MZK, 42 są w ruchu. Poza inwestycją w nowe autobusy MZK przebudował zajezdnię. Powstała m.in. nowa stacja kontroli pojazdów i myjnia. Uruchomione zostało również Centrum Przesiadkowe przy ulicy Bema.

Cała Rozmowa na 96 FM z Barbarą Langner jest dostępna na Facebooku Radia Index.

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X

Zgłoszenie błędu w tekście

Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: