ROZMOWA NA 96 FM:

Co z domem winiarza? „Na razie jest rudera”

Rewitalizacja Wzgórz Winnych jest pewna i niebawem okolice Palmiarni zaczną się zmieniać. Przy tej okazji część społeczników zwraca jeszcze uwagę na XIX-wieczny domek winiarski. Obiekt wpisany jest do rejestru zabytków.

O jego rewitalizację zabiega też Marcin Pabierowski, radny Platformy Obywatelskiej.

To jest program małych kroków. Najpierw temat nagłośniliśmy, wskazaliśmy zalety, historyczne uwarunkowania. Dyskusja rozgorzała, wczoraj zjawił się wojewódzki konserwator zabytków. Zależało mi na tym, żeby odmurować wejścia, wyburzyć i wejść do środka, żeby zrobić inwentaryzację. Oszacować koszt naprawy – uważa Pabierowski.

Radny PO chce, aby prace rozpoczęły się od elewacji i zabezpieczenia dachu. Budynek nie ma spękań ani nie osiada. Uszkodzenia, które powstały wynikały z nieszczelności. Pabierowski jest zdania, że teraz należy wycenić koszty naprawy, a także zastanowić się nad pomysłem i przeznaczeniem obiektu.

Teraz wygląda jak rudera. Trzeba oczyścić teren wokół, zasiać trawę i szukać pomysłu. Czy przejmie jakieś Towarzystwo, czy miasto, czy jakiś prywatny inwestor. Czy to ma być okresowo otwierane, czy powiązane z funkcjonowaniem Wzgórza Winnego po rewitalizacji. Wystawy, pokaz winiarstwa, a może otwierać go na czas Winobrania.

A wy jak widzicie domek winiarski? Czekamy na opinie w komentarzach na portalu wZielonej.pl. Cała Rozmowa na 96 FM do wysłuchania poniżej.

Rozmowa na 96 FM

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
X

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: