ROZMOWA NA 96 FM:UCZELNIA:

Doktoraty tylko na Wydziale Fizyki i Astronomii?! PO uważa, że tak będzie po wejściu Ustawy 2.0

Platforma Obywatelska uważa, że Ustawa 2.0 będzie szkodliwa dla polskiego szkolnictwa wyższego i zniweczy lata pracy takich ośrodków akademickich jak Uniwersytet Zielonogórski.

Gość Rozmowy na 96 FM, senator Waldemar Sługocki powołał się na opinię Aleksandra Temkina, przewodniczącego ruchu społecznego i stowarzyszenia Komitet Kryzysowy Humanistyki Polskiej. Temkin wydał opinię dla Biura Analiz Sejmowych, która jest bardzo krytyczna wobec proponowanych zmian w szkolnictwie wyższym w ramach tzw. Ustawy 2.0.

Nasz uniwersytet ma 11 wydziałów, z czego 8 ma uprawnienia do nadawania stopnia doktora. Po wprowadzeniu regulacji okaże się, że jedynym wydziałem, który będzie mógł nadawać ten stopnie będzie Wydział Fizyki i Astronomii. Tak wynika z tej analizy.senator Waldemar Sługocki

Sługocki uważa, że jedynie intencja tych zmian jest słuszna. Senator przywołał założenia ministra nauki i szkolnictwa wyższego, wicepremiera Jarosława Gowina, który chciał, aby polska nauka była mocniejsza na arenie międzynarodowej.

Ten system musi być tak zbudowany, aby zbudować konkurencyjność pomiędzy poszczególnymi uczelniami. Czy też inaczej je zewnętrznie zorganizować. Co się przebija przez te regulacje? Otóż to, że wydziały, które posiadają kategorie B i C stracą możliwość nadawania stopni doktora i doktora habilitowanego. Oznacza to, że większość uczelni straci możliwości prowadzenia badań naukowych.senator Waldemar Sługocki

Więcej na ten temat poniżej w całej Rozmowie na 96 FM z senatorem Waldemarem Sługockim.

Rozmowa na 96 FM 09-04

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

SKOMENTUJ ARTYKUŁ

Tagi
Zobacz więcej
Back to top button
Close
X

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: