ROZMOWA NA 96 FM:

Co powinniśmy wiedzieć o ASF?

Ta choroba nie przenosi się na człowieka. My możemy ją przenosić, ale dla nas nie jest ona groźna – informuje Waldemar Michałowski w sprawie Afrykańskiego Pomoru Świń. Dyrektor Departamentu Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Urzędzie Miasta dzielił się w Rozmowie na 96 FM informacjami o ASF w naszym regionie.

ASF to choroba wirusowa, na którą podatne są świnie domowe oraz dziki. Śmiertelność zwierząt w stadzie sięga nawet 100 proc. To pierwszy przypadek ASF na ziemiach zachodnich. Dotychczas problem dotyczył wschodniej części Polski. Jak sytuacja w wygląda w Zielonej Górze?

Na terenie miasta Zielona Góra skupy dziczyzny zostały zamknięte, z uwagi na występujące zagrożenie. Chciałbym też prosić mieszkańców o zachowanie szczególnej ostrożności w lasach. Sami możemy np. na butach przenosić tę chorobę. Dobrze by było ograniczyć wejścia do lasu. Na niektórych nadleśnictwach w regionie jest zakaz, u nas go nie ma, ale uczulamy mieszkańców, żeby ograniczali swój pobyt w lesie.Waldemar Michałowski, dyrektor Departamentu Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego

Zielona Góra jest na obszarze zakwalifikowanym jako ochronny. Sytuacja jest jednak dynamiczna.

Jeżeli dojdą przypadki, że na terenie miasta pojawią się dziki zarażone ASF-em, będzie to potwierdzone, to wtedy ministerstwo i wojewoda mogą wprowadzić zakaz wstępu na tereny leśne. W tej chwili jest to ograniczenie do minimum.Waldemar Michałowski, dyrektor Departamentu Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego

Jeżeli znajdziemy martwego dzika powinniśmy poinformować o tym służby, dzwoniąc pod numerem telefonu 112 lub 998. Na informacje czeka także powiatowy lekarz weterynarii.

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
X

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: