ROZMOWA NA 96 FM:

Budziński: „reforma oświaty rozpoczęła dyskusję o egzaminach na studia”

Mimo wakacji w Rozmowie na 96 FM pojawiło się kilka wątków związanych z edukacją. To za sprawą rekrutacji w szkołach ponadgimnazjalnych i na uniwersytecie oraz dokonań jednego z zielonogórskich nauczycieli. O tym z Tomaszem Misiakiem mówił radny i także nauczyciel, Jacek Budziński.

Budziński, związany zawodowo z III Liceum Ogólnokształcącym, wspomniał o sukcesie współpracownika Waldemara Grabowskiego. Fizyk i reprezentant Stowarzyszenia Nauczycieli Fizyki SNaFi jako jedyny Polak bierze udział w szkoleniu centrum edukacyjnego NASA w Alabamie.

– Nauczyciele z całego świata są kształceni przez tamtejszą kadrę w zakresie alternatywnych metod nauczania. Szkoda, że Waldek nie będzie mógł wziąć promu czy rakiety, które tam są, ale na pewno pozna programy umożliwiające nauczanie. Zapowiadał już, że skorzysta z tego w Polsce.

Osiągnięcia w zakresie fizyki podnoszą wysoką już rangę III Liceum Ogólnokształcącego. Szkoła jest jedną z placówek najczęściej wybieranych przez gimnazjalistów.

– Około 250 osób co roku aplikuje do naszej szkoły. To, czy się dostaną do poszczególnych profilowanych klas, zależy oczywiście od wyników egzaminu gimnazjalnego i ocen na świadectwie. Co roku jest to inny próg, bo inna jest też trudność egzaminu. Ten nabór ma to do siebie, że uczniowie powinni nauczyć się cierpliwości. Jeżeli brakuje im dwóch, trzech punktów, by dostać się do klasy, warto napisać odwołanie. Może się okazać, że ktoś zrezygnował z klasy czy szkoły. To samo uczniowie będą ćwiczyli za trzy lata, wypełniając aplikacje na studia – stwierdził radny.

W rozmowie poruszono także kwestię selekcji kandydatów, również do szkół wyższych. Jacek Budziński jest zwolennikiem zmiany algorytmu finansowania, w myśl którego dotacja dla uczelni będzie zależeć nie tyle od liczby studentów, co od ośrodków badawczych.

– To jest bardzo dobry pomysł. Uczelnie przyjmują studentów, dlatego, że za nimi idzie pieniądz. A później jest zdziwienie, że student po pierwszej sesji albo wcześniej rozstaje się z uczelnią, bo na studia się nie nadaje. Stąd też przy okazji reformy oświaty rozpoczęły się dyskusje, czy nie przywrócić egzaminów wstępnych na studia.

Całość wypowiedzi Jacka Budzińskiego, również o sesji absolutoryjnej rady miasta i możliwościach realizacji inwestycji drogowych w mieście – poniżej.

Rozmowa na 96 FM – Jacek Budziński

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00