ROZMOWA NA 96 FM:

Absolutorium nie działa, a inwestorzy nie mają warunków. A. Brachmański ocenia miejskie sprawy

W Rozmowie na 96 FM ponownie o sesji rady miasta, a także inwestycyjnym potencjale Zielonej Góry. Tym razem w studiu Radia Index gościł Andrzej Brachmański, radny z klubu Zielona Razem.

Na wczorajszym posiedzeniu radni udzielili prezydentowi absolutorium w sprawie wykonania budżetu. Brachmański ocenia go dobrze, choć dostrzega opóźnienia w realizacji projektów unijnych. Jeszcze większe zastrzeżenia ma jednak do formy absolutorium. Uważa, że nie ma ono dawnej mocy sprawczej.

– Przez ostatnie lata absolutoria zatraciły charakter dyskusji o rządzeniu miastem. Zrobiono w ten sposób, że absolutorium musi być poprzedzone opinią RIO (Regionalnej Izby Obrachunkowej – przyp. red.). Opinia RIO jest opinią księgową, w związku z tym gdy jest ona pozytywna, nikt nic nie mówi. Kiedyś absolutorium to była też dyskusja o sposobie prowadzenia miasta, żywa dyskusja. Jeszcze ze dwa lata temu radny Barczak starał się coś tam punktować. Tym razem ta punktacja była nie na poziom absolutoryjny. No i udzielenie absolutorium niczym nie skutkuje – można nie udzielić go prezydentowi i nic się z tego powodu nie dzieje.

Radny klubu Zielona Razem stwierdził, że obecny model władzy w samorządach koncentruje się na władzy wykonawczej, mniej na radnych i wymaga przemyślenia. Podał też przykłady z zagranicy.

Podobnie według radnego w Zielonej Górze powinno się rozważyć warunki funkcjonowania firm. Brachmański zwrócił się z apelem do wiceprezydenta Krzysztofa Kaliszuka:

– Zapomnieliśmy o inwestorach już istniejących w mieście. Miasto stwarza super warunki tym, którzy są w strefie. Ci, którzy zostali w mieście, są traktowani po macoszemu. Dwa przykłady: ulica Kręta i Lotników. To dwa minicentra gospodarcze wewnątrz miasta. I na Krętej, i na Lotników nie ma porządnej drogi. Wczoraj miałem starcie z prezydentem Kaliszukiem w tej sprawie, bo ja uważam, że strefa – fajnie, ale nie wolno zapominać o tych, którzy już są. Panie prezydencie, od sześciu lat się dopominam o budowę ulicy Ceramicznej. Obiecał pan, że w tym roku zostanie to zrobione.

Całość rozmowy z Andrzejem Brachmańskim – poniżej.

Rozmowa na 96 FM – Andrzej Brachmański

Zobacz więcej
Back to top button
X