LUBUSKIE:

ZUS przypomina – świadczeniobiorcy sami mogą już tworzyć potwierdzenia

Osoby, które pobierają świadczenia z ZUS mogą już samodzielnie tworzyć dokumenty z danymi swojego konta. A następnie przekazać potwierdzenie do instytucji, która tego oczekuje. To nowość, bo dotychczas tylko ubezpieczeni i płatnicy składek mogli samodzielnie generować elektroniczne potwierdzenia o danych zgromadzonych w ZUS na Portalu Usług Elektronicznych PUE. Teraz taką możliwość mają także świadczeniobiorcy.

Potwierdzenie danych świadczeniobiorcy to dokument podpisany za pomocą kwalifikowanej pieczęci elektronicznej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jest to dowód, że dokument został utworzony w systemie informatycznym ZUS i nie wymaga już podpisu pracownika. Mówi Agata Muchowska, rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

W taki sposób można na przykład utworzyć potwierdzenie informacji o przysługujących emeryturach, rentach i zasiłkach, czy wysokości świadczenia. Taki dokument można przekazać do instytucji, która tego oczekuje. Dotychczas, jeżeli ubezpieczeni potrzebowali tego typu potwierdzenia z danymi z ZUS, żeby np. przedstawić je w urzędzie czy w banku, najpierw musieli złożyć wniosek. Teraz sami mogą utworzyć potrzebny dokument, który jest odpowiednio potwierdzony.

Na zmianach zyskali również ubezpieczeni, którzy mogą wygenerować potwierdzenie z informacją, że nie pobierają żadnego świadczenia.

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X

Zgłoszenie błędu w tekście

Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: