LUBUSKIE:

ZUS podpowiada co zrobić w razie wypadku przy pracy

Tylko w pierwszym półroczu w naszym województwie w wypadkach przy pracy ucierpiało 669 osób z czego 4. z nich śmiertelnie. W niektórych branżach wystarczy chwila nieuwagi, aby doszło do tego typu incydentu. Co zrobić, gdy już tak się stanie? Jakie świadczenia powypadkowe z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można otrzymać?

Okazuje się, ze osoba, która ulegnie wypadkowi w pracy może liczyć na jednorazowe odszkodowanie z ZUS – które w wypadku śmierci należy się także członkom rodziny – a także na rentę z tytułu niezdolności do pracy, rentę szkoleniową i dodatek pielęgnacyjny. Tłumaczy Agata Muchowska, rzecznik prasowy ZUS.

Rodzina zmarłego może otrzymać rentę rodzinną. Świadczenia przysługują osobom zatrudnionym na umowę o pracę, prowadzącym działalność gospodarczą oraz zatrudnionym na umowę agencyjną bądź umowę zlecenie. Wysokość świadczeń wypadkowych zależy od wysokości zarobków i stażu pracy.

W przeciwieństwie do zwykłej renty, gdzie trzeba wykazać odpowiedni okres składkowy i nieskładkowy, w przypadku rent wypadkowych świadczenie przysługuje nawet, gdy wypadek wydarzy się w pierwszym dniu pracy.

Należy pamiętać, że aby ubiegać się o świadczenie wypadkowe trzeba złożyć odpowiednie dokumenty, m.in. protokół ustalania okoliczności i przyczyn wypadku, który wystawia pracodawca. Do wniosku należy dołączyć również zaświadczenie o stanie zdrowia. ZUS, jeżeli uzna, że istnieją niejasności, może zażądać od zakładu pracy lub poszkodowanego dodatkowych wyjaśnień.

ZUS nie może jednak wypłacić żadnego świadczenia powypadkowego jeśli okaże się, że pracownik umyślnie lub na skutek rażącego niedbalstwa naruszył przepisy o ochronie życia i zdrowia, i udowodniono, że to była jedyna przyczyna wypadku. Lub jeśli przyczynił się w znacznym stopniu do spowodowania wypadku, czyli był np. nietrzeźwy lub pod wpływem środków odurzających.

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X

Zgłoszenie błędu w tekście

Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: