LUBUSKIE:POLSKA I ŚWIAT:

ZUS: emeryci i renciści dostaną zwrot nadpłaconego podatku

Emeryci i renciści, których wysokość świadczenia mieści się w przedziale od 4 920 do 12 800 złotych będą mieli obliczaną zaliczkę na podatek i składkę na korzystniejszych zasadach. I to już ze świadczeniem za luty, niektórzy z nich otrzymają zwrot nadpłaconego podatku za styczeń 2022 roku.

W praktyce oznacza to, że dla tej grupy świadczeniobiorców wprowadzenie Polskiego Ładu jest neutralne. Mówiąc jeszcze dokładniej – emerytury i renty nie będą pomniejszanie. Tłumaczy Agata Muchowska, rzecznik prasowy ZUS w lubuskiem.

Takich osób jest zaledwie 6 proc. wśród emerytów i niecałe 2 proc. wśród rencistów, pobierających świadczenia z ZUS. Nowa kwota „na rękę” będzie obowiązywała od lutego. Osoby które już otrzymały wypłaty emerytury lub renty za styczeń, w lutym mogą spodziewać się wyrównania.

Muchowska dodaje, że najwięcej na Polskim Ładzie skorzystają osoby ze świadczeniem brutto w okolicach 2500 złotych miesięcznie, które wykorzystują w pełni kwotę wolną od podatku. Brak odliczenia składki zdrowotnej nie jest przy tej kwocie świadczenia tak istotny.

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X

Zgłoszenie błędu w tekście

Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: