LUBUSKIE:

Znamy budżet województwa lubuskiego na 2012 rok

W porównaniu do planu budżetu na 2011 rok, dochody powinny wzrosnąć o 16,22%, natomiast wydatki o  8,26%.  Przyszłoroczny deficyt zaplanowano na poziomie ponad 11,3 miliona złotych i będzie niższy o 70% w porównaniu do zeszłego roku. Dochody z tytułu PIT mają wynieść ponad 23,6 miliona złotych (+16,88%), a z tytułu CIT 64,5 miliona (bez zmian w stosunku do 2011 roku).
–Deficyt zostanie pokryty z kredytu długoterminowego w wysokości 5,5 miliona złotych. Pozostała część deficytu będzie  pokryta z przychodów wynikających z planowanych  spłat pożyczek udzielonych dla szpitali- mówi marszałek Elżbieta Polak.  Marszałek poinformowała również, że zadłużenie  budżetu województwa, w sumie z długami jednostek (w tym długi szpitali) wynosi 82%, natomiast zadłużenie samego budżetu, na koniec czerwca br. wynosiło 34,5%. –Na dzień 1. stycznia 2012 planujemy 47%– dodaje E. Polak.
Najwięcej pieniędzy w nowym budżecie zostanie przeznaczone na poprawę infrastruktury transportowej. Budżet Departamentu Gospodarki i Infrastruktury stanowi 45% całego budżetu województwa. Do Zarządu Dróg Wojewódzkich powędruje ponad 101 milionów złotych. Wśród inwestycji drogowych marszałek Jarosław Sokołowski wymienił m.in. obwodnicę Kisielina i Nowej Soli oraz budowę zjazdów z autostrady A2 (20 milionów). 39 milionów z budżetu departamentu zostanie wydanych na opłacenie zamówionych kolejowych przewozów regionalnych. 8,7 miliona złotych będą kosztować dopłaty do lotów z Babimostu. Koszt nowych szyno busów został oszacowany na 40 milionów złotych. Na Centrum Obsługi Inwestorów i Eksporterów przeznaczono 335 tysięcy złotych.
Przy tych wydatkach, budżet Departamentu Ochrony Zdrowia wydaje się być symboliczny- wynosi 9 milionów złotych. Po 1,1 miliona zostanie przeznaczonych na inwestycje w oddział położniczo-ginekologiczny gorzowskiego szpitala oraz oddział zakaźny w Zielonej Górze.
Wśród licznych punktów budżetu warto wspomnieć także o Biurze Społeczeństwa Informacyjnego. Za 6 milionów złotych (część pieniędzy ma pochodzić z programu ,,Społeczeństwo Informacyjne” ) zrealizuje on projekt ,,e-zdrowie”. -Jego celem jest lepszy nadzór nad naszymi jednostkami ochrony zdrowia i przepływ informacji nt. danych finansowych- mówi Tomasz Gierczak, członek zarządu województwa lubuskiego. W ramach tego projektu powstanie także ,,e-recepta”.
Jak mówi marszałek Polak, budżet jasno pokazuje, że województwo lubuskie realizuje priorytet jakim jest rozwój gospodarczy oparty na wiedzy.
 

Autor: Jakub Suszka

Zobacz więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
0:00
0:00