LUBUSKIE:ZIELONA GÓRA:

Wspominamy Lubuszan, którzy odeszli

1 listopada – uroczystość Wszystkich Świętych – jest dniem wspomnienia o wszystkich zmarłych. W ciągu ostatniego roku nasz region stracił wiele osobistości ze świata kultury, polityki i działaczy społecznych. Przypominamy ich sylwetki.

STEFAN DĄBROWSKI – był historykiem, regionalistą i dyrektorem Archiwum Państwowego w Zielonej Górze. Uczył historii w szkole podstawowej, liceum, później pracował w Wyższej Szkole Pedagogicznej. Jego specjalnością była historia sukiennictwa w Zielonej Górze. W 2000 roku, podczas Winobrania, odnalazł zaginioną kronikę miasta z XVII i XVIII wieku. Opracował i wydał ją wspólnie z córką.

ANNA GAPIŃSKA-MYSZKIEWICZ – zielonogórska malarka, autorka cykli prac „Pejzaż lubuski znad Odry i Bobru”, „Mikroświat” i „Autonomie”. Stworzyła również panoramę Zielonej Góry dla Muzeum Ziemi Lubuskiej. Mieszkała w Zielonej Górze od 1968 roku – tu zajmowała się malarstwem, rysunkiem i plastyką użytkową. Brała udział w wystawach zbiorowych, które organizował zielonogórski okręg Związku Polskich Artystów Plastyków. Swoje prace prezentowała także w Galerii BWA i Hali Ludowej w Zielonej Górze, Gorzowie Wielkopolskim, Radomiu, Berlinie i Verden w Niemczech.

JÓZEF MALSKI – instruktor pływania i hokeja, nauczyciel wychowania fizycznego, Honorowy Obywatel Zielonej Góry. W województwie lubuskim mieszkał od lat 50. Pracował w szkole w Raculi, następnie w Ługach i Płotach. Kierował także Wojewódzkim i Miejskim Ośrodkiem Sportu, był trenerem tenisistów stołowych.

MARIA PELIŃSKA – instruktorka hufca ZHP w Lubsku, działaczka Harcmistrzowskiego Kręgu Instruktorskiego „Czerwona Szpilka”. Służbę w harcerstwie rozpoczęła pod koniec wojny. Należała również do Komendy Chorągwi w Zielonej Górze.

ZYGMUNT STABROWSKI – działacz kulturalny i społeczny, doradca prezydenta Janusza Kubickiego. Był prezesem Towarzystwa Współpracy Polska-Wschód i honorowym kustoszem Muzeum Ziemi Lubuskiej. Angażował się w organizację Festiwalu Piosenki Radzieckiej (później Festiwalu Piosenki Rosyjskiej) i wakacyjnych wizyt młodzieży z Kresów w województwie lubuskim.

KRZYSZTOF STEFAŃSKI – wójt gminy Świdnica. Ukończył filologię polską w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Zielonej Górze i informatykę na Uniwersytecie Zielonogórskim. Przed wyborem na wójta pełnił funkcję wiceprzewodniczącego rady powiatu zielonogórskiego i przewodniczącego rady gminy Świdnica. Z zawodu był nauczycielem, interesował się szermierką. Zmagał się z chorobą nowotworową.

ANDRZEJ TOCZEWSKI – był dyrektorem Muzeum Ziemi Lubuskiej w latach 1998-2015, historykiem wojskowości, regionalistą i Honorowym Obywatelem Zielonej Góry. Studiował historię w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Zielonej Górze i na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W latach 2003-2010, jako docent w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Sulechowie, wykładał muzealnictwo i historię sztuki. Był twórcą stałych ekspozycji Muzeum Wina i Muzeum Dawnych Tortur.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00