LUBUSKIE:

Współpraca z Niemcami po 2020 roku: Lubuskie zagrożone?

W 2020 r. zakończy się wiele programów finansowanych ze środków Unii Europejskiej. Już teraz samorządy rozważają, co może stać się po tym czasie. W Poczdamie toczyła się dyskusja o przyszłości transgranicznej współpracy między Polską a Brandenburgią w projekcie INTERREG.

Z programu mogą korzystać samorządy, organizacje pozarządowe i uczelnie oraz ich partnerzy zza Odry. Wspólne działania mogą dotyczyć kształcenia, transportu czy dziedzictwa naturalnego i kulturowego. W tym ostatnim obszarze 1 lutego będzie ogłoszony kolejny otwarty nabór. Przykładowe pomysły na działania przedstawiła Adriana Sarnecka z Biura Współpracy Zagranicznej i Europejskiej Współpracy Terytorialnej.

Projekty z zakresu turystyki, dziedzictwa kulturowego, naturalnego. Gminy bardzo aktywnie uczestniczą w programie, jeżeli chodzi o rewitalizację parków, budowę ścieżek rowerowych, przystani, muzea.<span class="su-quote-cite">Adriana Sarnecka</span>

Do dyspozycji instytucji, które chcą wziąć udział w programie, będzie 10,5 miliona euro. Wcześniej mogą skorzystać z pomocy Regionalnego Punktu Kontaktowego. Tam dowiedzą się, jak udoskonalić swój pomysł i wypełnić dokumenty niezbędne do uczestnictwa w projekcie. Punkt mieści się w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubuskiego.

W tym roku odbędą się jeszcze nabory projektów z zakresu kształcenia oraz integracji mieszkańców i administracji. Ostatni nabór przypada na 2019 rok i dotyczy współpracy administracji i mieszkańców.  – Chcielibyśmy, żeby projekty zostały zatwierdzone jak najszybciej i zrealizowane do końca 2020 roku. Tak, abyśmy mogli ten program rozliczyć – dodał Tadeusz Jędrzejczak, członek zarządu województwa lubuskiego.

Po 2020 roku województwo chce kontynuować współpracę w programie INTERREG. Tadeusz Jędrzejczak podkreśla jednak, że interesy regionów i polskiego rządu są rozbieżne, a proponowane zmiany w programie mogą być niekorzystne dla Lubuskiego.

My chcielibyśmy utrzymać współpracę transgraniczną na trzy projekty: Meklemburgia-Zachodniopomorskie, Lubuskie-Brandenburgia, Saksonia-Dolny Śląsk, w tym część województwa lubuskiego. Myślimy tu o powiatach południowych. Zmiany w rządzie spowodowała chęć scentralizowania tych środków finansowych i większy udział ministerstwa w rozdziale tych środków. Stworzenie jednego programu spowoduje – przy większych województwach, jakimi są dolnośląskie i zachodniopomorskie, i przy dużej Brandenburgii, Meklemburgii i Saksonii – że zmniejszy się nasza rola. Nie chcielibyśmy do tego doprowadzić.<span class="su-quote-cite">Tadeusz Jędrzejczak</span>

W budżecie INTERREGU znajduje się 100 milionów euro.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00