LUBUSKIE:UCZELNIA:ZIELONA GÓRA:

Wracamy do lotniczych tradycji? Rozmowy o nowym kierunku na UZ

Utworzenie kierunku inżynieria lotnicza na Uniwersytecie Zielonogórskim było tematem rozmów marszałek Elżbiety Polak z przedstawicielami uczelni i Aeroklubu Ziemi Lubuskiej. Nowy kierunek miałby powstać na Wydziale Mechanicznym i byłby powiązany z Parkiem Technologii Kosmicznych, tworzonym w Nowym Kisielinie.

Zdaniem uczestników spotkania, inżynieria lotnicza podniosłaby poziom Wydziału Mechanicznego, a także przyczyniła się do rozwoju portu lotniczego Zielona Góra-Babimost.

Aby uruchomić nowy kierunek, Uniwersytet Zielonogórski będzie starał się o dofinansowanie od samorządu województwa. Potrzebny jest także certyfikat Urzędu Lotnictwa Cywilnego, na który czeka w tej chwili Wydział Mechaniczny i aeroklub w Przylepie. Wtedy uczelnia będzie mogła szkolić inżynierów lotnictwa. Studenci będą korzystać m.in. z pracowni z symulatorem lotów.

W tegorocznej rekrutacji UZ wprowadził już ofertę dla osób zainteresowanych samolotami. Na kierunku mechanika i budowa maszyn na Wydziale Mechanicznym pojawiła się specjalność mechanika lotnicza.

Lubuski samorząd pracuje nad aktualizacją strategii rozwoju dla regionu. Wśród tzw. inteligentnych specjalizacji województwa ma się znaleźć właśnie lotnictwo.

Zobacz więcej
Back to top button
X