LUBUSKIE:POLSKA I ŚWIAT:

Wracają skierowania do sanatoriów. Część pacjentów musi zrobić test na koronawirusa

Od 14 marca ze względu na epidemię koronawirusa były wstrzymane wyjazdy do sanatoriów. Teraz wróci możliwość korzystania z rehabilitacji leczniczej w miejscowościach uzdrowiskowych. Od wtorku, 4 sierpnia, ZUS będzie znów kierował pacjentów do ośrodków.

Kto ma pierwszeństwo skorzystania z sanatorium? Tłumaczy to Krystyna Michałek, rzecznik prasowy ZUS.

W pierwszej kolejności kierowane będą osoby, które muszą wyjechać na rehabilitację najwcześniej, z uwagi na kończące się świadczenie. Także te, które dojechały na rehabilitację po 13 marca i miały skrócony lub przerwany turnus. Osoby, które były na turnusie powyżej 14 dni, mogą ponownie złożyć wniosek o rehabilitację. Pozostałe osoby będą kierowane według daty orzeczenia.

Osoby, które otrzymają z ZUS skierowanie na całodobowy pobyt w ośrodku, muszą wykonać test na koronawirusa – nie wcześniej niż 6 dni przed rozpoczęciem turnusu. Najpierw powinny jednak zadzwonić do placówki, w której mają odbyć rehabilitację.

Ośrodek rehabilitacyjny będzie się kontaktował z każdym ubezpieczonym, aby poinformować o wystawionym skierowaniu na test w kierunku koronawirusa i o jego wyniku. Warunkiem przyjęcia na rehabilitację do sanatorium jest negatywny wynik testu. Test jest bezpłatny, a trzeba go wykonać nie wcześniej niż 6 dni przed rozpoczęciem turnusu. Aktualną listę punktów pobrań można znaleźć na stronie pacjent.gov.pl. Należy pamiętać także, by na rehabilitację zabrać ze sobą środki ochrony osobistej: rękawiczki, maseczki bądź też przyłbice.

 

Pacjenci, którzy będą codziennie dojeżdżać na rehabilitację, nie mają obowiązku robienia testu. Na leczenie nie mogą się zgłosić osoby, które są na kwarantannie, w izolacji albo przebywają w domu z osobą izolowaną.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00