LUBUSKIE:

Województwo w pełnej gotowości?

– Musimy być przygotowani na wiele scenariuszy, w tym na najgorszy. Korzystajmy z doświadczeń południowych województw, by w Lubuskiem skutki powodzi były jak najmniej odczuwalne – mówiła Wojewoda podczas spotkania.

Wojewoda zaznaczyła, że w sytuacji szczególnego zagrożenia i konieczności ewakuacji mieszkańców zagrożonych terenów w pierwszej kolejności należy zapewnić  bezpieczeństwo osobom chorym, niepełnosprawnym, a także pomóc w transporcie zwierząt.

W spotkaniu brali udział m.in. przedstawiciele Państwowej Straży Pożarnej, Policji, Straży Granicznej, Inspektoratu Sanitarnego, Wojska, Zakładu Karnego, Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Zielonej Górze, Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie oraz Regionalnej Stacji Hydrologiczno-Meteorologicznej w Gorzowie.

Jak wskazują najnowsze prognozy, fala kulminacyjna na Odrze spodziewana jest na początku przyszłego tygodnia, najprawdopodobniej we wtorek. Napływ wody nie osiągnie stanu z 1997 roku, jednak fala oceniana jest jako wysoka.

Szacowany stan wód na początku przyszłego tygodnia: Nowa Sól – 640cm-660cm, Cigacice – 360cm-650cm, Nietków – 620cm-640cm, Połęsko – 550cm-570cm, Słubice – 580cm-600cm.

W województwie lubuskim istnieje 815 km wałów przeciwpowodziowych, z czego 250 km na Odrze. 45 proc. z nich nie jest w dobrym stanie. Potencjalne zagrożenie może dotyczyć 44 tys. mieszkańców regionu, w tym 17 tys. w powiecie słubickim i 10 tys. w powiecie zielonogórskim.

Autor: Źródło: LUW

Zobacz więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
0:00
0:00