LUBUSKIE:

Więcej miejsca dla pacjentów z COVID-19? Komisja Zdrowia: wykorzystajmy nowe obiekty

Radni z Komisji Zdrowia lubuskiego sejmiku przygotowali stanowisko w sprawie podjęcia działań, które mają zwiększyć bezpieczeństwo zdrowotne regionu. Skierowali je do wojewody lubuskiego. Domagają się w nim pomocy dla szpitali, które bezpośrednio zajmują się leczeniem pacjentów z koronawirusem. Na wniosek radnych Koalicji Obywatelskiej została zwołana w tej sprawie nadzwyczajna sesja sejmiku.

W stanowisku Komisji Zdrowia pojawił się m.in. postulat, by wygospodarować dodatkowe miejsca dla pacjentów z COVID-19. Miałyby się znaleźć w budynkach, które powstają przy szpitalach w Gorzowie i Zielonej Górze.

Chcemy przeznaczyć 20 milionów na wyposażenie Centrum Zdrowia Matki i Dziecka. Tutaj możemy zrobić nawet 100 dodatkowych łóżek covidowych, przyspieszyć oddanie do użytku tej powierzchni. I taki też jest wniosek Komisji Zdrowia. Chcielibyśmy, żeby wykorzystać powierzchnię Centrum Zdrowia Matki i Dziecka i powierzchnię chemioterapii i oddziału intensywnej terapii w Gorzowie. Dyrektor Narodowego Funduszu Zdrowia potwierdza, że faktycznie można zorganizować w tej przestrzeni w Zielonej Górze i Gorzowie dodatkowe łóżka covidowe.

Komisja Zdrowia wskazała również, że konieczne jest przyspieszenie procedur związanych z wyposażeniem szpitali, ponieważ sprzętu potrzeba natychmiast.

Mamy w tej chwili budowane dwa duże obiekty w Zielonej Górze i Gorzowie, gdzie można stworzyć szpitale zakaźne. Żeby można je było wyposażyć, trzeba to zrobić szybko. Ustawa przewidywała zakupy bez prawa zamówień publicznych, czyli zakupy natychmiastowe. Kierujemy te oczekiwania do rządu, do wojewody, który jest reprezentantem rządu. Oczekujemy od niego, żeby był na tyle skuteczny, by przekonał rząd do przywrócenia tych reguł.

Stanowisko Komisji Zdrowia zostało przyjęte na nadzwyczajnej sesji sejmiku głosami 15 radnych.

Samorząd rozważa też pomoc personelowi medycznemu poprzez zaangażowanie studentów. – Uważam, że bez problemu mogą się zajmować pobieraniem wymazów, robieniem testów. Potrzebujemy zgody prorektora ds. Collegium Medicum, również pani dziekan – mówi lubuska marszałek. Dodatkowy punkt pobrań wymazów ma powstać na stadionie uniwersyteckim przy ulicy Wyspiańskiego.

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
X

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: