LUBUSKIE:UCZELNIA:WAŻNEZIELONA GÓRA:

UZ: Geoinformatyka i techniki satelitarne to kierunek przyszłości [WIDEO]

SatGisPlan 2023 – pod takim hasłem odbyła się środowa konferencja na Uniwersytecie Zielonogórskim, mająca na celu zaprezentowanie wyników prac dyplomowych oraz promocję kierunku geoinformatyka i techniki satelitarne. A jest się czym chwalić. 

Jak podkreśla prof. Anna Bazan – Krzywoszańska, dziekan Wydziału Budownictwa, architektury i inżynierii środowiska, obecnie kierunek ten prowadzony jest przez trzy wydziały UZ.

Łączymy ze sobą fizykę z astronomią, informatykę, transport i inżynierię lądową. Czyli wszystko co jest potrzebne do wykształcenia absolwentów. I przygotować ich do pracy na rynku.

A w jakich branżach i obszarach absolwenci będą mogli znaleźć zatrudnienie? To wyjaśnia prof. Andrzej Pieczyński, prorektor ds. rozwoju i współpracy z gospodarką UZ.

Smart City, przemysł 4.0 czy też systemy cyfrowego reprezentowania naszego otoczenia – to tylko niektóre z obszarów. Tych absolwentów będzie brakować na pewno. Na razie tłoku nie ma, ale wierzymy, że będą chętni. Bo jest to bardzo ciekawy kierunek. 

Specjaliści technik satelitarnych mogą być poszukiwani między innymi do służby w straży pożarnej. Instytucja ta od lat używa tych narzędzi do swojej pracy. Mówi st. kpt. Arkadiusz Kaniak, oficer prasowy PSP w Zielonej Górze.

Do działań m.in. takich jak poszukiwanie osób zaginionych w lesie, pożary, powodzie. Bo pozwala nam to na spojrzenie z innej perspektywy, z góry. Dzięki temu szybciej możemy dotrzeć do osób poszkodowanych. 

Dodajmy, że konferencja adresowana była między innymi do przedstawicieli administracji publicznej, jednostek otoczenia społeczno – gospodarczego, środowiska naukowego oraz szkół średnich.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00