LUBUSKIE:ZIELONA GÓRA:

Upał daje się we znaki lasom. Jak uniknąć pożarów?

Województwo lubuskie znów znajduje się w strefie zagrożenia pożarami. Ekstremalnie trudna jest sytuacja w nadleśnictwach w Cybince, Żaganiu i Lipinkach. Pomiary w stacjach na tym terenie wykazały, że wilgotność ściółki spadła poniżej 10 procent. Ryzyko wystąpienia pożaru jest więc duże.

– Gdy taka sytuacja będzie się utrzymywała przez pięć kolejnych dni, wówczas nadleśniczy może wprowadzić okresowy zakaz wstępu do lasów – przypomina dr inż. Ewelina Fabiańczyk, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych. Dodaje też, jak w obliczu zagrożenia pożarowego zachować się w lesie.

W lasach oraz na terenach śródleśnych, jak również w odległości do 100 metrów od granicy lasu niedozwolone jest wykonywanie takich działań, które mogą wywołać niebezpieczeństwo. W szczególności – nie możemy rozniecać ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu, korzystać z otwartego płomienia, ale też nie możemy wypalać wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych. Ruch pojazdem silnikowym, zaprzęgowym i motorowym w lesie jest dozwolony, ale drogami publicznymi. Natomiast drogami leśnymi jest on możliwy tylko wtedy, gdy są one oznakowane drogowskazami dopuszczającymi ruch po tych drogach.

Ostatnia zasada nie dotyczy osób z niepełnosprawnością, które poruszają się pojazdami przystosowanymi do ich potrzeb.

Stopień zagrożenia pożarami lasów można sprawdzić na stronie traxelektronik.pl. O tym, które nadleśnictwa wprowadziły czasowy zakaz wstępu do lasu, informuje zaś aplikacja „Bank Danych o Lasach”, którą możemy pobrać na swój telefon.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00