HOTLUBUSKIE:POLSKA I ŚWIAT:ZIELONA GÓRA:

Szpital Uniwersytecki gospodarzem międzynarodowych warsztatów chirurgii onkologicznej

Trwają międzynarodowe warsztaty chirurgii onkologicznej w zielonogórskim Szpitalu Uniwersyteckim. Gościem specjalnym kursu jest dr Marcello Pozzi z Kliniki Chirurgii Plastycznej i Rekonstrukcyjnej Szpitala “Regina Elena” w Rzymie. 

Nie przez przypadek, ponieważ tematem warsztatów są zabiegi mastektomii z jednoczesną rekonstrukcją bez użycia mięśni, z użyciem implantu i siatki biologicznej. Więcej o stosowanych podczas warsztatów technikach mówi prof. Dawid Murawa, kierownik Kliniki Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej Szpitala Uniwersyteckiego.

Przede wszystkim techniki przed mięśniowe. Czyli techniki, gdzie nie używamy mięśni piersiowych większych. Tak jak to jest standardem. Wszystko jest bezpośrednio pod mięsień na skórę. Tak żeby poprawić efekt kosmetyczny i uniknąć powikłań. 

W ramach warsztatów przewidziano zoperowanie czterech pacjentek onkologicznych.

W przypadku jednej z pacjentek, u której stwierdzono wadliwy gen BRCA 1 mówimy także o zabiegu tak zwanej amputacji profilaktycznej. 

Udział w warsztatach biorą specjaliści między innymi z Wielkiej Brytanii. Wśród Polaków przedstawiciele medyczni to lekarze z Krakowa, Łodzi, Lublina, Pleszewa, Poznania oraz Warszawy.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X