LUBUSKIE:ZIELONA GÓRA:

Święto Województwa Lubuskiego: gawędy podróżników, chemia i dużo muzyki

Kolejne Święto Województwa Lubuskiego – za nami. Eksperymenty naukowe, warsztaty, gry edukacyjne i pokazy sportowe to przykłady atrakcji, które znalazły się na zielonogórskim deptaku. Do miasta zjechali również podróżnicy. Opowiadali o swoich wyprawach w namiocie Festiwalu Podróżników National Geographic.

Park Naukowo-Technologiczny w Nowym Kisielinie prezentował, czym jest suchy lód oraz jak działa kamera termowizyjna.

Suchy lód to forma stała dwutlenku węgla. Ma taką właściwość, że bezpośrednio z formy stałej zamienia się w formę gazową. Stąd mamy fajny efekt, który szczególnie cieszy dzieci – parowanie z kolb, to najbardziej efektowne doświadczenie chemiczne, które pamiętamy pewnie z filmów. Dodatkowo mamy kamerę termowizyjną, za pomocą której możemy sprawdzić, w jakiej faktycznie temperaturze znajduje się dwutlenek węgla.Aleksandra Jędrzejewska, Park Naukowo-Technologiczny Uniwersytetu Zielonogórskiego

Leśnicy z terenu zielonogórskiej dyrekcji Lasów Państwowych przygotowali eko warsztat z pozyskiwania papieru czerpanego. To sposób na powtórne wykorzystanie makulatury, np. do celów artystycznych.

Mamy przygotowaną pulpę papierową, która została wcześniej zblendowana i wymieszana z wodą. Przy wykorzystaniu ramek (jak sama nazwa mówi – papier czerpany), nabieramy pulpę, którą odciskamy z wody i zostawiamy do wysuszenia. Po wyciśnięciu przez prasę arkusz jest zdatny do zabrania do domu po około trzech godzinach. Możemy wykorzystać go jako prezent – urodzinową kartkę albo jako pamiątkę.Mateusz Czerniawski, Nadleśnictwo Nowa Sól

Na zakończenie święta na scenie przy ratuszu wystąpili muzycy. Koncert dał zespół Bethel, Happysad i Piotr Bukartyk.

Dziś z kolei, 16 czerwca, odbywa się Lubuski Piknik Zdrowia w Drzonkowie. Między godziną 11:00 a 16:30 na mieszkańców regionu czekają m.in. stoiska lubuskich jednostek ochrony zdrowia. Szpital Uniwersytecki będzie promował profilaktykę nowotworów głowy i szyi, Bank Mleka Kobiecego czy udzielał porad dietetycznych dla dzieci. Szpital Pulmonologiczno-Kardiologiczny z Torzymia przeprowadzi spirometrię, pomiar ciśnienia i EKG, a Uniwersytet Zielonogórski – kampanię „SOR(ry) – tu ratuje się życie”.

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
X

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: