LUBUSKIE:

Święto Niepodległości uczcimy podwójnie. Będzie też wizyta prezydenta

Świętowanie 100. rocznicy odzyskania niepodległości trwa w Polsce cały rok. Teraz doczekaliśmy się kulminacyjnego punktu obchodów. Zobaczmy, co przygotowano w obu lubuskich stolicach.

Gorzów Wielkopolski

Niedziela, 11 listopada jest dniem Wojewódzkich Obchodów Stulecia Odzyskania Niepodległości. Udział w nich zapowiedział prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda. Ten punkt uroczystości zaplanowano na godzinę 20:30. Natomiast rano, o 9:00 złożone zostaną kwiaty pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego, a o 9:30 odprawiona będzie msza w kościele przy ulicy Żeromskiego. Po niej obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przeniosą się na Plac Grunwaldzki, z przystankiem przed Lubuskim Urzędem Wojewódzkim (gdzie będzie odsłonięty kamień pamiątkowy z okazji rocznicy). Równo w południe na placu wszyscy zebrani odśpiewają hymn Polski. Potem, zgodnie z wojskowym ceremoniałem, rozpocznie się główna część uroczystości.

Jednocześnie w Parku Słowiańskim będą trwać imprezy towarzyszące: rekonstrukcja bitew polsko-bolszewickich, koncert i Bieg Niepodległości. Gorzowianie będą mogli też wpisać się do księgi pamiątkowej. Wieczorem w tym samym miejscu przemówienie wygłosi prezydent Andrzej Duda.

Zielona Góra

Na południu województwa Święto Niepodległości rozpocznie natomiast msza. O godzinie 11:00 uczestnicy uroczystości zbiorą się w konkatedrze św. Jadwigi. W południe w kościele i na placu przed nim odśpiewają hymn państwowy. Następnie wszyscy, w asyście kompanii honorowej i pocztów sztandarowych, przejdą na Plac Matejki. Tam odsłonięty będzie pomnik upamiętniający 100-lecie odzyskania niepodległości. Okolicznościowy występ przygotowali uczniowie Zespołu Szkół Ekologicznych.

Oficjalnym uroczystościom będzie towarzyszyć m.in. rajd „Rowerowa Niepodległa”. O 11:11 wyruszy z Placu Bohaterów do Drzonowa. Tam, w Lubuskim Muzeum Wojskowym zaprezentuje się grupa rekonstrukcyjna, odsłonięty będzie również mural, który powstał na 100-lecie odzyskania niepodległości. W planach jest także zwiedzanie muzealnych ekspozycji (dla uczestników rajdu – bezpłatne).

Niespodziankę dla zielonogórzan na Święto Niepodległości ma też Radio Index. W niedzielę o 13:00 zaczynamy akcję „Kwiatek Dla Niepodległej”. Na deptaku przed budynkiem radia przechodnie otrzymają wyjątkowe kwiaty – takie, które na pewno nie zwiędną. Wykona je Bartosz Kalembkiewicz. Wydarzenie uwiecznimy na grupowej fotografii, do której będą pozować mieszkańcy.

O 15:00 spod Placu Bohaterów w stronę ratusza wyruszy marsz biało-czerwony. Na to wydarzenie zaprasza Komitet Obrony Demokracji Region Lubuski. „100-lecie niepodległości jest świętem wszystkich obywateli. Ubierz się w barwy biało-czerwone i przyjdź z rodziną, znajomymi, przyjaciółmi i sąsiadami, by wspólnie wyrazić swą radość” – czytamy w zaproszeniu na Facebooku wydarzenia.

O 17:00 pod Lubuskim Teatrem rozpocznie się zaś widowisko sceniczno-plenerowe zatytułowane „Sen o Niepodległej”. Część sceniczną na deskach teatru zaplanowano o 19:00. Więcej o wydarzeniu tutaj. Wstęp jest wolny.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00