LUBUSKIE:

Światło, kamera, akcja! Festiwal Filmu i Teatru już blisko!

Może z dala od Hollywood, ale i tak z rozmachem. Festiwal Filmu i Teatru ponownie sprawi, że do województwa lubuskiego zjadą osobistości znane ze sceny i kadru. Patronują mu nie mniej ważne postaci polskiej kultury: Maciej Kozłowski, Gustaw Holoubek i Janusz Głowacki.

Festiwal „Kozzi-Holoubek-Głowacki” będzie obfitował zarówno w projekcje filmów i spektakle, jak i spotkania z aktorami, autorami książek oraz reżyserami. To wszystko w miejscach, które na co dzień raczej nie kojarzą się z salą kinową czy teatrem.

Wydarzenia, które odbędą się w Zielonej Górze, będą zorganizowane w naszej bibliotece, ale nie tylko. Również w rektoracie Uniwersytetu Zielonogórskiego, Sali Kolumnowej Urzędu Marszałkowskiego, a także galerii Focus. Pozostałe miasta festiwalowe to Szprotawa i Żary. Dla odbiorców naszego festiwalu także przygotowały miejsca typu ratusz czy plener. Stałym gościem festiwalu jest pan Lech Dyblik. Zapraszamy również na spotkanie z panią Magdaleną Zawadzką, Janem Holoubkiem, Gabrielą Muskałą czy Sonią Bohosiewicz. I to zarówno w bibliotece, jak i na deptaku.Żaneta Cierach, zastępca dyrektora biblioteki Norwida

Festiwal dostarczy nam też duchowych refleksji. Rekolekcje filmowe poprowadzi ks. Andrzej Draguła. Tym razem omówi produkcje kanadyjskiego reżysera Bernarda Émonda, które nawiązują do trzech cnót boskich: Wiary, Nadziei i Miłości.

Od początku, kiedy prowadzę te rekolekcje, szukam filmów, które nie są produkcjami religijnymi, konfesyjnymi, filmami, które mają kogoś nawrócić. Staramy się pokazywać filmy, które stawiają takie pytania, jakie ludzie będący na obrzeżach Kościoła czy wiary. Reżyser Bernard Émond pochodzi z Quebecu, z Kanady. Quebec był kiedyś prowincją bardzo religijną, bardzo katolicką. Ale od późnych lat 60. ta sytuacja bardzo się zmieniła. Uważam, że spojrzenie z tamtej perspektywy może być pomocne, bo może być podobne do dzisiejszego spojrzenia na Polskę.ks. prof. dr hab. Andrzej Draguła

Zagranicznym akcentem festiwalu będzie natomiast pokaz filmów z festiwalu w Cottbus. Do regionu przyjadą też organizatorzy tej imprezy.

Obejrzymy filmy zarówno niemieckie, jak i inne, które zostały nagrodzone w Cottbus, ponieważ odbywa się tam festiwal filmów Europy Środkowej i Wschodniej. W ubiegłym roku w dziedzinie kina młodzieżowego zwyciężył film „Najlepszy” Łukasza Palkowskiego, a jeśli chodzi o kino fabularne – „Dzikie róże” Anny Jadowskiej. Natomiast jeśli chodzi o filmy niemieckie, mamy bogatą ofertę, m.in. komedię „Witajcie u Hartmannów”, która porusza tematykę uchodźców. Mamy również najnowszy film Volkera Schlöndorffa. Podczas całego festiwalu będzie nam towarzyszył dyrektor programowy Filmfestival Cottbus, pan Bernd Buder.Małgorzata Grelak, kurator niemieckiej sekcji Festiwalu Filmu i Teatru

Festiwal Filmu i Teatru „Kozzi-Holoubek-Głowacki” potrwa od 8 do 13 czerwca. Odbędzie się w Żarach, Szprotawie, Zielonej Górze i Wiechlicach.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X