LUBUSKIE:

Samorząd zgłosił inwestycje do Krajowego Planu Odbudowy. „Będziemy się bić o przyszłość regionu”

Polska sięgnie po unijne fundusze na działania, które mają wzmocnić gospodarkę po pandemii. Powstaje Krajowy Plan Odbudowy – lista inwestycji, na które trafią dotacje z puli 23 miliardów euro. Propozycje zadań do sfinansowania zbiera Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Przedstawiają je marszałkowie województw, w tym regionu lubuskiego.

Na liście lubuskich projektów znalazło się 15 inwestycji. Dotyczą ochrony zdrowia, nowoczesnych technologii i ochrony środowiska.

Będziemy mocno się bić o przyszłość naszego regionu, o to, żeby były zrealizowane te projekty, bo one bardzo dużo znaczą. Niektóre czekały od lat na swoją realizację. Ponieważ chodzi o wzmocnienie odporności systemu ochrony zdrowia, stawiamy na onkologię. Mamy centrum onkologii w Zielonej Górze, w Gorzowie, ale też nie zapominamy o innych ośrodkach onkologicznych, takich jak szpital w Nowej Soli czy w Torzymiu. Niesłychanie ważny kolejny projekt to „Lubuska medycyna na sygnale” – wymiana taboru na nowoczesne karetki.

Wśród proponowanych inwestycji w ochronę zdrowia pojawiła się także termomodernizacja szpitali. Jeśli chodzi o projekty związane z transportem, priorytetem dla samorządu jest budowa sieci ścieżek rowerowych i modernizacja kolei.

Elektryfikacja i rozbudowa linii kolejowej to kolejny ze zgłoszonych projektów. Wybraliśmy kilka inwestycji zgłaszanych w różnych częściach województwa – od sławnej już linii 203, o której się dużo mówi, przez połączenia na południu województwa i taki system połączeń kolejowych, który umożliwiłby komunikację mniejszych miejscowości, zwłaszcza powiatowych, ze stolicami regionu.

Zarząd województwa zgłosił również projekt „Lubuska Szkoła Przyszłości”, który ma polegać na utworzeniu centrów edukacji ekologicznej w każdym powiecie, a także pomysł budowy Centrum Edukacji Zawodowej i Biznesu w Gorzowie. Pełna lista zadań zgłoszonych do Krajowego Planu Odbudowy znajduje się na stronie urzędu marszałkowskiego.

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X

Zgłoszenie błędu w tekście

Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: