LUBUSKIE:

Rajd, turniej szachowy, śpiewanie… 11 listopada pełen wydarzeń

Narodowe Święto Niepodległości w Lubuskiem upłynie z rozmachem. Wiele uroczystości i innych wydarzeń szykuje się m.in. w dwóch stolicach województwa.

Tradycyjnie miejscem wojewódzkich obchodów będzie Gorzów Wielkopolski. Tam uroczystości rozpoczną się od mszy w kościele pw. św. Antoniego Padewskiego i św. Stanisława Kostki (tzw. Białym Kościółku). Początek o 10:00. Po mszy – uroczystości na skwerze przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego. W programie również miasteczko harcerskie i pokaz sprzętu wojskowego.

Następnie o 14:15 ruszy II Bieg Niepodległości na dystansie 11 kilometrów. Świętowanie zakończy pokaz sztucznych ogni.

W Zielonej Górze oficjalna część święta – od 11:00. W kościele pw. Najświętszego Zbawiciela odprawiona będzie msza w intencji Ojczyzny. Później uczestnicy uroczystości przejdą na Plac Bohaterów, gdzie o 12:00 zabrzmi hymn, apel pamięci i wystąpią uczniowie Zespołu Edukacyjnego nr 4.

Jednocześnie o 11:11 z Placu Bohaterów wystartuje rajd „Rowerowa Niepodległa”. Rowerzyści pojadą do muzeum w Drzonowie. Będą na nich czekać grupy rekonstrukcyjne i gorący posiłek. Tego dnia muzeum będzie można zwiedzić od 10:00 do 16:00. Wstęp płatny 6 złotych, dla uczestników rajdu – za darmo.

Przed zielonogórskim ratuszem pojawi się z kolei Forum Młodych PiS. Od 12:30 będzie rozdawać mieszkańcom biało-czerwone chorągiewki.

Urząd Marszałkowski będzie gościł ponad 100 zawodników turnieju szachowego. Główną część rozgrywek poprzedzą czwarte derby szachowe o 10:15.

Artystycznym wkładem w Święto Niepodległości będą widowiska plenerowe i koncerty w Zielonej Górze i Gorzowie Wielkopolskim. W północnej stolicy województwa zaprezentowany zostanie spektakl „Niepodległa – przybycie”. Zielonogórskie widowisko nazwano zaś „Sen o Niepodległej”.

11 listopada uczci też Zielonogórski Ośrodek Kultury. Zaprasza mieszkańców na wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. Głosy grup wokalnych i zielonogórzan zabrzmią o 16:00 w Planetarium Wenus.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X