LUBUSKIE:

Przepis na udane wakacje? Lasy, ścieżki rowerowe i labirynt kanałów w Spreewaldzie

Kraina położona za naszą zachodnią granicą, w Brandenburgii – Spreewald – ma sporo do zaoferowania turystom z województwa lubuskiego. W tamtejszym gąszczu lasów i kanałów rzeki Sprewy znajdą się atrakcje dla miłośników podróży zarówno szlakiem lądowym, jak i wodnym.

Od 1991 roku Spreewald ma status Rezerwatu Biosfery UNESCO. O tym, na czym polega jego wyjątkowość, mówi Jolanta Imbierska, koordynator Polsko-Niemieckiego Centrum Promocji i Informacji Turystycznej.

Kraina kanałów rzeki Sprewy to olbrzymi labirynt, liczący sobie 350 kanałów o łącznej długości prawie 2 tysięcy kilometrów. W języku serbołużyckim ten region został nazwany Błotami. Jeżeli chodzi o turystykę wodną, to możemy tu skorzystać z oferty pływania łodziami płaskodennymi.Jolanta Imbierska

Po kanałach możemy również popływać kajakami. Przy okazji zwiedzamy wysokopienny las. Dostępne są również deski do wiosłowania na stojąco.

Z kolei szlaki rowerowe na terenie Spreewaldu to m.in. trasa księcia Pücklera o długości 500 kilometrów czy najdłuższy szlak rowerowy Brandenburgii – Tour Brandenburg, który liczy ponad 1000 kilometrów.

Przy podziwianiu Spreewaldu warto też zapoznać się z tamtejszą kulturą ludową. W trakcie festynu w miejscowości Burg, 26 sierpnia, do obejrzenia będą regionalne stroje.

W dawnych czasach kobiece stroje składały się z siedmiu sukni, teraz – z trzech. Pod sukniami są krótkie spodnie, po polsku nazywane rybaczkami. Na to nachodzą właśnie suknie i biała halka. Do tego – szal o dowolnym motywie, który odzwierciedla ten region. Dochodzi jeszcze kokarda. Na końcu mamy nakrycie głowy nasuwane na włosy i uszy.Magdalena Lange, Polsko-Niemieckie Centrum Promocji i Informacji Turystycznej w Cottbus

Spreewald oferuje poza tym różnorodną kuchnię. Region słynie m.in. z oleju lnianego, upraw ogórków, ziół i ryb.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X