LUBUSKIE:

Prace nad strategią regionu: na co stawia województwo?

Zarząd województwa przyjął trzecią wersję strategii rozwoju regionu. Skierował dokument pod obrady komisji sejmiku przed najbliższą sesją, która odbędzie się 15 lutego. Strategię zaopiniowała już Komisja Klimatu – oceniła ją pozytywnie. W tym tygodniu będą się spotykać kolejne komisje.

Strategia Rozwoju Województwa to strategiczny dokument dla Lubuskiego. Określa, jakie obszary życia w regionie wymagają szczególnej interwencji. Dokument był dwukrotnie konsultowany. Pierwotnie było w nim wyznaczonych 10 priorytetów, zmniejszono je o połowę.

Stawiamy na inteligentny rozwój, zielony ład, regiony silne społecznie, regiony bliżej obywatela i regiony, które będą bardziej inteligentne. Strategia odnosi się do sfery społecznej, gospodarczej, przestrzennej i mówi o tym, w jaki sposób region będzie zarządzany.

Strategia zawiera 46 przedsięwzięć kluczowych dla województwa, m.in. rozwój parków naukowo-technologicznych, wsparcie dla rodzin zagrożonych wykluczeniem społecznym i budowa mostów w Pomorsku i Połęcku. W strategii zostały też wyodrębnione Miejskie Obszary Funkcjonalne Zielonej Góry i Gorzowa oraz partnerstwa mniejszych gmin. – Cieszę się, że strategia nikogo nie faworyzuje – mówiła radna Beata Kulczycka.

Wygląda, że ta strategia jest ukierunkowana na rozwój regionalny. Nikogo nie faworyzuje, bo strategia taka musi być. Musi mieć charakter otwarty, tak żeby każda gmina, każdy samorząd widział tam swoje miejsce. Mam nadzieję, że partnerstwa lokalne, które się tutaj pojawiły, nie mają katalogu zamkniętego i każde nowe partnerstwo lokalne, dla którego będą przeznaczone inne instrumenty finansowe, będzie miało szansę na takie wsparcie.

Strategia rozwoju województwa ma obowiązywać przez najbliższe 10 lat. Poniżej – zestawienie 46 priorytetowych działań dla regionu.

Download (DOCX, 33KB)

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
X

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: