LUBUSKIE:

Powstanie kolejne Centrum Zdrowia Psychicznego. Samorząd przekazał pieniądze

800 tysięcy złotych trafi na wsparcie, modernizację i przygotowanie jednego z oddziałów szpitala w Ciborzu. Przekaże je samorząd województwa. Ma to związek z planami utworzenia Centrum Zdrowia Psychicznego w Zielonej Górze. Takie same placówki funkcjonują już w Gorzowie i Obrzycach.

Szpital w Ciborzu realizuje całodobową opiekę nad pacjentami u siebie, natomiast poradnie prowadzi w Zielonej Górze. Jest też połączony z Wojewódzkim Ośrodkiem Leczenia Uzależnień. Kolejnym krokiem będzie utworzenie właśnie Centrum Zdrowia Psychicznego.

Centra zapewniają kompleksową opiekę psychiatryczną dla mieszkańców powyżej 18. roku życia na danym obszarze. Ta kompleksowa opieka wprowadza jeszcze jedną nową rzecz. A mianowicie punkt zgłoszeniowo-konsultacyjny. Musi się on mieścić w Centrum Zdrowia Psychicznego. Do tej pory pacjent psychiatryczny, z zaburzeniem psychicznym, musiał się rejestrować i czekać. W tej chwili w punkcie będą pracowali psycholodzy, terapeuci środowiskowi, pracownicy socjalni.Beata Sudnik-Kotus, dyrektor szpitala w Ciborzu

Warunkiem powstania Centrum Zdrowia Psychicznego jest modernizacja oddziału psychogeriatrycznego. A cel utworzenia placówki to m.in. zwiększenie dofinansowania dla szpitala w Ciborzu.

Szpital utracił kontrakt na neurologię w wysokości 3 milionów złotych. Pomimo tego, że mieliśmy świetną neurologię w szpitalu, bardzo dobrze współpracującą z innymi oddziałami (bo nie każdy chce być leczony w bloku psychiatrycznym). Samorząd zainwestował bardzo duże pieniądze w tomograf, również w modernizację oddziału. Fundusz wybrał szpital powiatowy, gdzie przeniósł tę neurologię. Ale my znaleźliśmy takie rozwiązanie, żeby zrównoważyć budżet szpitalowi. Staramy się, żeby Centrum Psychiatrii zostało zakontraktowane jeszcze w tym roku.Elżbieta Anna Polak, marszałek województwa lubuskiego

Centra Zdrowia Psychicznego powstają w całym kraju, w ramach pilotażowego programu psychiatrii środowiskowej. W Polsce utworzono już 27 takich placówek.

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
X

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: