LUBUSKIE:

Polsko-niemieckie projekty z dofinansowaniem. Będzie praca nad odnawialną energią, wspólna komunikacja miejska i kultura

Polsko-niemieckie pogranicze łamie stereotypy, a zarazem buduje… drogi w regionie. Samorządy po obu stronach Odry zrealizują dwa duże projekty, między innymi z zakresu transportu.

„Połączenie z sieciami transeuropejskimi oraz trwały i zrównoważony transport” to działanie, które składa się z trzech mniejszych zadań. Pierwsze to przebudowa dróg w powiecie słubickim i powiecie Odra-Sprewa, kolejne – przebudowa tras w powiecie krośnieńskim i powiecie Odra-Sprewa. Trzecie będzie polegało na stworzeniu transportu przyjaznego środowisku w miastach Guben i Gubin. Cele tego ostatniego przedstawia Tadeusz Jędrzejczak, członek zarządu województwa lubuskiego:

W Gubin i Guben są dwa systemy komunikacji. Dlatego też burmistrzowie i rady obu miast postanowiły, że poszukają rozwiązania tego problemu. Projekt da odpowiedź na trzy pytania: opłacalność wspólnego transportu po obu stronach granicy, prawne uwarunkowania po polskiej i niemieckiej stronie oraz potrzeby mieszkańców Gubina i Guben co do wspólnej komunikacji miejskiej.Tadeusz Jędrzejczak

Jędrzejczak przypomniał, że wspólną komunikację miejską próbował wcześniej uruchomić Frankfurt i Słubice. Podobny projekt, związany z transportem pomocy medycznej przez granicę, realizuje też Saksonia i Dolny Śląsk. Dofinansowanie do projektu miast partnerskich Gubin i Guben wynosi 544 tysiące euro.

Lubuskie chce przełamywać bariery również poprzez kulturę i projekty badawcze. Instytut Metrologii, Elektroniki i Informatyki Uniwersytetu Zielonogórskiego będzie pracował nad wprowadzaniem źródeł odnawialnych do obiegu energii.

Jak wiemy, budowa różnych energetycznych, ekologicznych elektrowni jest bardzo skomplikowana. Wymaga odpowiednich umiejętności obliczania poborów energii. Projekt będzie przeprowadzony wspólnie z partnerem – instytutem IHP we Frankfurcie nad Odrą. Temat badań jest bardzo aktualny i istotny dla zrównoważonego rozwoju – tyle energii, ile potrzebujemy, tyle powinniśmy również przekazywać. Jednocześnie tak projektować odnawialne źródła energii, żeby wystarczyły dla przyszłych pokoleń.Radosław Brodzik, dyrektor Biura Współpracy Zagranicznej i Europejskiej Współpracy Terytorialnej

Projekt otrzyma dofinansowanie w wysokości 137 tysięcy euro.

Kolejne projekty to partnerstwo między Słubickim Miejskim Ośrodkiem Kultury i podobną placówką za Odrą, a także polsko-niemieckie warsztaty edukacyjne dla młodzieży po obu stronach granicy.

Projekty zatwierdził Komitet Monitorujący Programu INTERREG Brandenburgia-Polska.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00