LUBUSKIE:

Półmetek wakacji za nami. Co w sierpniu szykuje się w regionie? (cz. 1 – aktualizacja)

Czeka nas jeszcze niejeden festiwal, spacer śladami historii i uczta zarówno dla ciała, jak i ducha. Druga połowa wakacji w Lubuskiem zapowiada się niezwykle intensywnie. O niektórych imprezach wręcz nie wypada nie wspomnieć.


Wszystkie drogi prowadzą do Kostrzyna – na Pol’and’Rock Festival…

Bez wątpienia najważniejszym wydarzeniem tego miesiąca będzie 24. edycja Pol’and’Rock Festival (dawnego Przystanku Woodstock). Na scenach w Kostrzynie nad Odrą zagrają Gojira, Wojtek Mazolewski, Lao Che, Piotr Bukartyk, Bethel czy Pablopavo. Gośćmi Akademii Sztuk Przepięknych będą natomiast m.in. fotograf Chris Niedenthal – twórca najpopularniejszego zdjęcia z okresu stanu wojennego, Jacek Fedorowicz, Dorota Wellman, Bogusław Wołoszański i gen. Mirosław Różański. Koncertom i spotkaniom z gwiazdami między 2 a 4 sierpnia będą towarzyszyć takie akcje jak „Nazywam się Miliard” fundacji Feminoteka, „Zaraz Będzie Czysto”, zawody triathlonowe czy turniej piłkarski „Wykopmy rasizm ze stadionów”. Pol’and’Rock Festival uczczą również artystów, których pożegnaliśmy w ostatnim czasie – zespół Laboratorium zagra koncert „Grzegorz Grzyb In Memoriam”, pamięci tragicznie zmarłego perkusisty grupy. Będzie również wspomnienie woodstockowego koncertu Kory – wokalistki zespołu Maanam oraz poświęcona jej minuta ciszy. 24. Pol’and’Rock Festival – między 2 a 4 sierpnia.

… i do Zielonej Góry – za sprawą przewodników

Prowadzili już szlakiem kultury, stylów architektonicznych w mieście, a pomysłów na tematyczne spacery wciąż im nie brakuje. Lubuscy przewodnicy zachęcają do odkrywania kolejnych zakątków Zielonej Góry. Motywem przewodnim najbliższej wędrówki będzie przemysł i poprzemysłowe zabytki miasta. Spotkanie w środę, 1 sierpnia o 11:00, zbiórka o 10:45 na Placu Bohaterów. Następny spacer z cyklu „Nie nudzę się latem” będzie natomiast dotyczył nocnej Zielonej Góry.

Nie bądź w lesie z technologią! Zajrzyj do Parku Piastowskiego!

1 sierpnia rozpoczynają się również warsztaty „Leśne Technoludy” w Parku Piastowskim. Zajęcia w ramach Lata Muz Wszelakich są przeznaczone dla młodzieży. Jest to nauka filmowania, fotografowania oraz obróbki materiałów audio i wideo. Inspiracją dla młodych artystów będą leśne dźwięki i widoki, a całość zakończy się produkcją wspólnego nagrania. Na jednej z ogólnodostępnych platform wideo powstanie też kanał „Leśne Technoludy”. Zajęcia poprowadzą Anna Kraśko oraz Mariusz Wyderski. Warsztaty potrwają do piątku, 3 sierpnia.

Kino pośród winorośli? Dlaczego nie!

4 sierpnia rusza trzecia edycja „Kina na winnicy”, organizowanego przez winnice w Górzykowie i Sulechowski Dom Kultury. Tym razem kinomanów przyciągnie Winnica Pod Lipą. Zaprezentuje film, w której wino zapewne również odgrywa ważną rolę. Pokaz o godzinie 20:30.

Tego samego dnia, ale od godziny 10:00 Centrum Informacji Turystycznej w Zielonej Górze zachęca do spaceru na Winnicę Julia w Starym Kisielinie. Zbiórka podróżników – na pętli MZK przy ulicy Wyspiańskiego.

Biegiem w okolice CRS-u! Co będzie się tam działo?

Jeśli ktoś woli spędzić sobotę aktywnie, to naprzeciw wychodzą (a raczej wybiegają) pomysłodawcy inicjatywy o nazwie parkrun. Są to cykliczne biegi na dystansie 5 kilometrów z pomiarem czasu. Trasę możemy pokonać nie tylko biegiem, ale również marszem czy truchtem. I koniecznie w towarzystwie – znajomego, dziecka, a może psa? Wystarczy tylko mieć przy sobie kod rejestracyjny ze strony parkrun.pl. Pierwszy zielonogórski parkrun rozpocznie się w najbliższą sobotę o 9:00 w parku przy CRS-ie i kortach tenisowych MOSiR-u.

Z Planetarium Wenus – do gwiazd!

A komu po zaćmieniu Księżyca mało astronomicznych wrażeń, niech nie zapomni o deszczu meteorów. Przypominać o tym będzie zresztą Planetarium Wenus, które 12 sierpnia od 20:30 zorganizuje obserwację Perseidów. Noc Spadających Gwiazd odbędzie się w Muzeum Etnograficznym w Ochli.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X

Zgłoszenie błędu w tekście

Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: