HOTLUBUSKIE:ZIELONA GÓRA:

PO o samorządowych centrach szczepień: “Otwórzmy szczepienia dla wszystkich!”

Samorządowe Centra Powszechnych Szczepień były głównym tematem poniedziałkowej konferencji Platformy Obywatelskiej. Podczas spotkania nie zabrakło też słów krytyki dotyczących blokady w kwestii zapisów na przyjęcie szczepionek dla wszystkich chętnych. 

Platforma Obywatelska domaga się ogólnego dostępu do szczepionek przeciwko COVID-19. Uważają, że takie rozwiązanie może znacznie przyspieszyć walkę z koronawirusem. Szansą na wyjście z pandemii byłoby też otworzenie jak największej liczby samorządowych punktów szczepień. Bo jak mówią działacze Koalicji Obywatelskiej – szpitale nie są od podawania szczepionek, powinno się to robić szybko i na szczeblu lokalnym.

Szczepienie nie wymaga jakiś nadzwyczajnych środków czy warunków. Dlatego apelowaliśmy o to, żeby wykorzystać lekarzy rodzinnych w tym celu. Farmaceutów czy też stażystów. Czyli osoby, które studiują medycynę, są na 5 lub 6 roku studiów i spokojnie mogłyby w tym procesie partycypować.

Jak mówią przedstawiciele PO – rząd kazał im długo czekać na odpowiedź na ich apel. Według Waldemara Sługockiego może to wynikać z braku zaufania do samorządów terytorialnych oraz jednostek, które nie są podległe władzy centralnej. Podczas spotkania mówiono także o poparciu dla zakładowych szczepień. Przykładem może być sytuacja w Urzędzie Marszałkowskim, gdzie na propozycję przyjęcia szczepionki odpowiedziało 1024 pracowników instytucji. Punktem szczepień miałaby być sala konferencyjna. Marszałek Elżbieta Anna Polak dodaje, że skorzystać z niej będą mogli także inni pracodawcy.

Mamy przestrzeń do tego. Mamy też osobne wejścia do Urzędu Marszałkowskiego. Mamy również MEDKOL, który może szczepienia realizować. Nie będziemy zabierali pracowników ze szpitali, tam gdzie walczymy na pierwszej linii frontu.

Rektor Uniwersytetu Zielonogórskiego dał też zgodę na oddelegowanie do tego celu studentów ostatnich roków studiów medycznych. Obecnie Urząd Marszałkowski czeka już tylko na zielone światło od Narodowego Funduszu Zdrowia. Dodajmy, że jedno z Samorządowych Centrów Powszechnych Szczepień powstanie także w Zielonej Górze. Przystosowana do tego celu została hala lekkoatletyczna przy ulicy Sulechowskiej.

Zobacz więcej
Back to top button
X