LUBUSKIE:

Po 100 tysięcy dla Domów Samotnej Matki na remont i wyposażenie

Domy Samotnej Matki w naszym regionie otrzymają wsparcie samorządu województwa. W piątek radni sejmiku wyrazili zgodę na dofinansowanie placówek w Zielonej Górze i Gorzowie.

Marszałek Elżbieta Polak podkreśliła, że to inicjatywa zarządu województwa, którą poparła koalicja rządząca w sejmiku – radni PSL, SLD i Koalicji Obywatelskiej.

Na wniosek dyrektora Domu Samotnej Matki w Zielonej Górze postanowiliśmy dzisiaj na sesji – w trochę nadzwyczajnym trybie, ale są terminy, które do tego nas zobowiązały – przyznać kwotę 100 tysięcy złotych na modernizację nowej siedziby Domu Samotnej Matki oraz 100 tysięcy złotych na wyposażenie mieszkań chronionych, również dla samotnych matek, w Gorzowie Wielkopolskim.

O pieniądze na adaptację Domu Samotnej Matki – 870 tysięcy złotych – postarały się również władze Zielonej Góry. Dołożą również kilkaset tysięcy ze środków własnych. Remont budynku pochłonie jednak 2 miliony złotych. Skąd wziąć pozostałą kwotę?

Będziemy planować budżet na przyszły rok. Jesteśmy właśnie w takim terminie, gdy wpływają do nas różne wnioski. Potrzeb jest niesłychanie dużo. Do końca września, w październiku przyjmiemy procedurę uchwalania budżetu na przyszły rok. Więc zastanowimy się, czy również wniosek Domu Samotnej Matki na przyszły rok będziemy mogli wpisać do budżetu. Tam chodzi o sporą kwotę, bo aż pół miliona złotych. Ale ta dyskusja jest jeszcze przed nami.

– Myślimy o tym, że można jeszcze zabiegać o środki chociażby z PFRON-u po to, żeby to przedsięwzięcie wesprzeć – dodał poseł Waldemar Sługocki. Wicemarszałek Łukasz Porycki uzupełnił, że wcześniej prowadził rozmowy w tej sprawie.

Namawiałem wcześniej pana dyrektora Lehmana, aby wyłączyć z postępowania przetargowego te rzeczy, które mogą być zrealizowane w ramach PFRON-u. Przypomnę, że do 30 listopada jest termin składania wniosków na prace dostosowawcze dla osób niepełnosprawnych. Te kwoty są duże, jest to właśnie też ta kwota pół miliona złotych. Jesteśmy w stałym kontakcie, będziemy starali się pomóc tak jak w przypadku innych inwestycji realizowanych wspólnie przez samorząd województwa i samorząd miasta Zielona Góra.

 

Dom Samotnej Matki przeniesie się z ulicy Piaskowej na aleję Wojska Polskiego. Będzie mieścił się w budynku po domu dziecka.

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
X

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: