LUBUSKIE:

Płyną miliony z Unii – korzysta lubuska wieś

Z pomocy finansowej w ramach PROW-u mogą korzystać gminy wiejskie, miejsko-wiejskie (oprócz miast liczących więcej niż 5 tys. mieszkańców) i miejskie (z wyłączeniem miejscowości liczących powyżej 5 tys. mieszkańców). W przypadku modernizacji  lub budowy targowisk dofinansowanie dotyczy miejscowości, w których liczba mieszkańców nie przekracza 50 tysięcy.

Lubuskie gminy mogą liczyć na dofinansowanie inwestycji w ramach kilku działań. Działanie 125 – „Poprawianie i rozwijanie infrastruktury związanej z rozwojem i dostosowywaniem rolnictwa i leśnictwa” zawiera dwa schematy. Pierwszy z nich dotyczy scalania gruntów i przygotowywania ich pod rolniczą przestrzeń produkcyjną. Drugi, to gospodarowanie rolniczymi zasobami wodnymi. Chodzi między innymi o regulację rzek czy zabezpieczanie użytków rolnych przed powodziami.

Działanie 321 to „Podstawowe usługi dla gospodarki i ludności wiejskiej”. Tu na dofinansowanie mogą liczyć zadania związane z dostarczaniem wody i odprowadzaniem oraz oczyszczaniem ścieków. Nowoczesna lubuska wieś to wieś ekologiczna, dlatego pieniądze są przeznaczone również na segregację i wywóz odpadów a także pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych, między innymi z wody, wiatru słońca czy biomasy. Gminy mogą też liczyć na dofinansowanie budowy sieci szerokopasmowego internetu oraz modernizacji targowisk. Poziom dofinansowania może wynieść do 75% kosztów kwalifikowanych inwestycji, w przypadku sieci internetowej oraz Europejskiego Planu Naprawy Gospodarczej z zakresu energii odnawialnej nawet do 90%.

Na poprawę jakości życia na wsi i zaspokojenie potrzeb społecznych i kulturalnych mieszkańców wpływa działanie 313, 322 i 323 – „Odnowa i rozwój wsi”. Dzięki dofinansowaniu w lubuskich wsiach odnowiono świetlice, gdzie mieszkańcy mogą spędzać wolny czas. W trakcie realizacji są kolejne inwestycje. Miejsca spotkań mieszkańców zyskały nowoczesny wygląd oraz wyposażenie, niezbędne przy organizacji imprez czy dyskotek. Nowe oblicze zyskały zabytki. Dzięki pieniądzom z PROW-u gminy mogły pozwolić sobie na zakup obiektów charakterystycznych dla budownictwa w danym regionie, również budynków zabytkowych i przeznaczyć je na cele publiczne. Pieniądze pozyskane w ramach programu przyczyniają się też do odnawiania i eksponowania pomników historycznych czy miejsc pamięci. Dofinansowanie pomaga też w kultywowaniu lokalnych tradycji i tradycyjnych zawodów.

Wdrażanie i realizowanie lokalnych strategii rozwoju umożliwia oś 4 LEADER. To działanie, które zakłada aktywizację społeczności wiejskiej, w taki sposób, by przedstawiciele trzech sektorów: publicznego, gospodarczego i społecznego mogli działać wspólnie i razem wybierać te projekty, które faktycznie przyczynią się do rozwoju wsi.

Ruszyła już kolejna edycja konkursu Najpiękniejsza Lubuska Wieś 2013. Komisja konkursowa weźmie pod uwagę wygląd miejscowości, sposób kultywowania lokalnych tradycji, przyjrzy się też, w jaki sposób wsie korzystają z unijnego dofinansowania i jak zmienia się dana miejscowość dzięki pieniądzom z PROW-u.

(źródło: http://www.prow.lubuskie.pl)

Autor: (za)

Zobacz więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
0:00
0:00