LUBUSKIE:

PKP inwestuje w lubuską kolej. Przebuduje dwa mosty na Odrze

Spółka PKP Polskie Linie Kolejowe zapowiedziała realizację dwóch inwestycji w Lubuskiem. Chodzi o modernizację mostów kolejowych na Odrze. W tym miesiącu rozpocznie się przebudowa konstrukcji w Pomorsku. Drugim zadaniem, realizowanym od sierpnia, będzie renowacja mostu w Nietkowicach.

Pierwszy most znajduje się na trasie nr 358 Zbąszynek-Gubin, gdzie trwa modernizacja w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego województwa lubuskiego.

Ten most, który teraz będziemy przebudowywać, nie jest objęty tamtym projektem. Znaleźliśmy dodatkowe finansowanie z budżetu państwa i wzbogacimy to rozwiązanie o przebudowę mostu, tak żeby nie było konieczności zwalniania biegu pociągów przy przekraczaniu Odry. Podniesiemy prędkość przejazdu pociągów. Drugi obiekt na Odrze jest w ciągu trasy nadodrzańskiej, głównie towarowej. Tam od wielu lat realizujemy prace w ramach małych umów, tak żeby z postępem prac rewitalizować tę linię.

Wojewoda lubuski Władysław Dajczak zaznaczył, że w naszym regionie już widać efekty inwestycji w kolej. Jako przykład podał odnowioną estakadę w Gorzowie i zadaszone perony na dworcu w Zielonej Górze.

Jesteśmy w Zielonej Górze i to miejsce mówi samo za siebie. To, jak ono wygląda, to jak wygląda dworzec kolejowy, estakada w Gorzowie, to są inwestycje również od lat oczekiwane przez Lubuszan. Te, które pan minister dzisiaj zakomunikował, to następne bardzo potrzebne, bardzo usprawniające funkcjonowanie kolei, następne, które również będą w Lubuskiem realizowane. To są dobre informacje dla Lubuszan, to wszystko będzie się przyczyniało do rozwoju gospodarczego naszego regionu.

Oba mosty kolejowe na Odrze będą zmodernizowane za kwotę ok. 60 milionów złotych. Prace mają potrwać około dwóch lat.

Rafał Weber, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, zapowiedział, że to nie koniec starań o poprawę infrastruktury kolejowej w Polsce. Z myślą o samorządach ma powstać program “Kolej+”, który będzie służył poprawie jakości linii regionalnych.

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
X

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: