LUBUSKIE:

Pierwszy dzwonek w szkołach. W Zielonej Górze – mieszane klasy pierwsze

Początek roku szkolnego to kolejne ważne problemy i zmiany. Najważniejsze kwestie to obecność sześciolatków w pierwszych klasach szkoły podstawowej oraz planowana likwidacja gimnazjów.

W Zielonej Górze będzie to wyjątkowy rok. Na ostatnim posiedzeniu komisji edukacji i wychowania przypomniano, że do pierwszych klas będzie uczęszczać po 200 sześcio- i siedmiolatków. Oznacza to, że klasy będą mieszane.

Nową szkołą, jaka powstanie w mieście, będzie Gimnazjum nr 15 z Oddziałami Przysposabiającymi do Pracy. Placówka będzie częścią Zespołu Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego przy ulicy Botanicznej. Współpracę z nią nawiąże Ochotniczy Hufiec Pracy.

Istotne zmiany pojawią się też na szczeblu ogólnopolskim. W liście minister do dyrektorów i nauczycieli pojawiła się informacja o likwidacji tzw. godzin karcianych, czyli obowiązkowych dodatkowych zajęć z uczniami, za które nie wypłacano wynagrodzenia. Wprowadza to swobodę w organizowaniu zajęć opiekuńczych i wychowawczych.

Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska ogłosiła ponadto rezygnację z obowiązku szkolnego dla sześciolatków oraz z egzaminu szóstoklasistów i zapowiedziała wygaszanie działalności gimnazjów. Od 1 września 2017 r. zastąpią je ośmioletnie podstawówki.

Inauguracja roku szkolnego w Zielonej Górze odbędzie się w Liceum Ogólnokształcącym nr 3, natomiast inauguracja wojewódzka – w Zespole Szkół w Przytocznej.

Zobacz więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
X