LUBUSKIE:ZIELONA GÓRA:

Pierwsze wypłaty „czerwcowych emerytur” już na kontach świadczeniobiorców

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wypłatę tak zwanych czerwcowych emerytur wraz z wyrównaniem. Pierwsze pieniądze są już na kontach świadczeniobiorców ZUS. Co ważne – aby otrzymać wyższe świadczenie i wyrównanie, osoby przechodzące na emeryturę w czerwcu tego roku nie muszą składać żadnych dodatkowych wniosków.

ZUS przeliczył emeryturę na korzystniejszych zasadach z urzędu. Oznacza to, że „czerwcowi emeryci” otrzymają wyrównanie świadczenia od dnia, w którym im ono przysługiwało. Mówi Agata Muchowska, rzecznik prasowy ZUS.

Wypłata za październik tego roku będzie już w nowej wysokości. Wyrównanie trafi do emerytów wraz z październikowym świadczeniem. Wypłata jest możliwa dzięki ustawie, która rozwiązuje problem tzw. emerytur czerwcowych. Zmiany oznaczają m.in., że emerytura w czerwcu będzie wyliczana na takich zasadach jak maju, o ile będzie korzystniejsza.

 

W poprzednich latach osoby, które składały wniosek o emeryturę w czerwcu, otrzymywały świadczenie niższe, niż gdyby wystąpiły z takim wnioskiem np. w maju lub lipcu. Działo się tak z powodu waloryzacji kwartalnych, które dotąd nie przysługiwały przy ustalaniu emerytury w czerwcu.

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X

Zgłoszenie błędu w tekście

Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: