LUBUSKIE:

Parki krajobrazowe czekają na odkrycie! Zobacz siedliska motyli, jeziora i lasy

Epidemia koronawirusa sprawiła, że wielu z nas musiało zmienić swoje urlopowe plany. Nie do końca sprzyja więc turystyce. Z drugiej strony przekonaliśmy się, jak wiele można zobaczyć bez wyjeżdżania poza region. W Lubuskiem warto odwiedzić na przykład parki krajobrazowe. Na terenie województwa jest ich osiem.

Wizytówką jest np. park „Łuk Mużakowa”, położony w dawnym rejonie Łużyc. Ma wartość historyczną, kulturową i przyrodniczą.

Jako Zespół Parków Krajobrazowych organizujemy w tym roku warsztaty dla edukatorów przyrodników, właśnie na Łuku Mużakowa. Pandemia nam troszeczkę popsuła plany i dopiero we wrześniu staramy się to zrobić, ale mamy mnóstwo chętnych przyrodników, którzy chcą przyjechać. Głównie sugerując się tym, że jest to teren Łuku Mużakowa, przepiękne zbiorniki pokopalniane, niesamowity krajobraz.

Parki krajobrazowe w województwie lubuskim to także miejsca bogate w różne gatunki zwierząt, m.in. owadów i gadów. Dla przykładu, Gryżyński Park Krajobrazowy jest siedliskiem jelonka rogacza, natomiast w Barlinecko-Gorzowskim Parku Krajobrazowym spotkamy gniewosza plamistego.

W Lipach, koło naszej Leśnej Stacji Dydaktycznej, jest ten wąż – gniewosz plamisty. Jest on naszym sąsiadem, znajduje się na naszym podwórku, także jego ochronę mamy ułatwioną. Można u nas jeszcze spotkać przepiękne motyle, płazy, żaby moczarowe.

Przyrodę naszego regionu można uchwycić także w Krzesińskim Parku Krajobrazowym, w czasie warsztatów fotograficznych, które odbędą się 22 sierpnia. W trakcie zajęć uczestnicy wykonają zdjęcia motyli i ważek. Więcej informacji na ten temat znajdziemy na stronie Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Lubuskiego.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X