LUBUSKIE:

Park Technologii Kosmicznych bliżej realizacji. Umowa na budowę podpisana

Za dwa lata nasz region będzie miał nowe zaplecze naukowo-badawcze – Park Technologii Kosmicznych. Umowę na realizację inwestycji podpisała marszałek Elżbieta Polak i przedstawiciel wykonawcy budowy – Michał Nickel, prezes firmy Nickel sp. z o. o. To zwieńczenie kilkuletnich planów związanych z utworzeniem parku.

– Jest to kamień milowy. Dzięki temu zyskamy na innowacyjności, nowoczesnych technologiach – mówiła marszałek województwa.

Chcemy otworzyć laboratorium elektroniki satelitarnej, centrum przetwarzania i interpretacji danych satelitarnych oraz laboratoria takie jak przeciwdziałania cyberzagrożeniom, laboratorium medycyny kosmicznej, inżynierii materiałowej i badań wytrzymałościowych. Chcemy też zbudować inkubator przedsiębiorczości. Jestem przekonana, że ten projekt będzie się w następnych latach rozwijał, ponieważ w Nowym Kisielinie udało nam się zbudować już trzy parki naukowo-technologiczne.

Wykonawca budowy Parku Technologii Kosmicznych przygotował już koncepcje obiektu.

Chcielibyśmy jak najszybciej złożyć je do akceptacji inwestora i w miarę możliwości także skrócić czas niezbędny do uzyskania pozwolenia na budowę, aby uruchomić budowę jak najszybciej.

Partnerzy projektu, oprócz urzędu marszałkowskiego, to Uniwersytet Zielonogórski, Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk i firma Hertz. Zanim zrodził się pomysł na Park Technologii Kosmicznych, w Zielonej Górze miało powstać centrum przetwarzania danych zebranych z radioteleskopu – przypomniał prof. Andrzej Pieczyński, prorektor uniwersytetu ds. nauki i współpracy z gospodarką.

To, że poszliśmy w ścieżkę budowy Parku Technologii Kosmicznych, ma większe przełożenie na region. Oczywiście zostaje i dla nas pewien plus, mianowicie rozwijamy szersze spektrum naukowe – nie tylko astronomię i fizykę, ale również kierunki techniczne i medycynę czy medycynę kosmiczną.

Do grudnia 2022 roku będzie realizowany pierwszy etap inwestycji – etap budowlany. Kolejnym będzie wyposażenie Parku Technologii Kosmicznych. Cały projekt jest wart ponad 60 milionów złotych, ponad 18 milionów to wkład samorządu województwa.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00