LUBUSKIE:

Oto młodzi naukowcy, twórcy i artyści. Wyróżniono ich marszałkowskimi stypendiami

Startują w olimpiadach przedmiotowych, są kreatywni, wygrywają krajowe i międzynarodowe konkursy artystyczne. Zdolni lubuscy uczniowie mają na koncie sporo sukcesów. Nagrodą za dotychczasowe dokonania i motywacją do kolejnych są dla nich stypendia marszałek województwa.

Jak przyznaje Elżbieta Polak, finansowe wsparcie od samorządu służy też wyrównaniu szans edukacyjnych młodzieży i odciąża rodziny.

Chcemy w ten sposób wesprzeć również rodziny, odciążyć z nakładów na naukę, bo jednak takie szczególne zaangażowanie w nauce wymaga finansowego wsparcia, zakupu książek, wyjazdów na spotkania, olimpiady, konferencje. Myślę, że stypendystów powinno być więcej, ale stypendia twórcze, naukowe i artystyczne nie są jedyne. Mamy również motywacyjne, także stypendia w kompetencjach kluczowych – matematyka, fizyka, więc jest cały wachlarz.Elżbieta Anna Polak, marszałek województwa lubuskiego

Dobrymi ocenami i osiągnięciami naukowymi może się pochwalić np. Aleksandra Kijewska, uczennica zielonogórskiej „Budowlanki”.

Jestem laureatką Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Budowlanych, miałam też bardzo wysoką średnią. Uczęszczam na kurs rysunku, który jest bardzo kosztowny. Myślę, że stypendium pokryje jego koszt.Aleksandra Kijewska

Zdobywczynią stypendium artystycznego jest natomiast Lena Juszkiewicz, która brała udział w wielu konkursach pianistycznych.

Startowałam w konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych. Między innymi konkursem, który był dla mnie bardzo ważny, był ten w Turznie. Zajęłam w nim pierwsze miejsce. Fantastyczna przygoda. Pasja jest kosztowna, ale mam fantastycznych rodziców, którzy mi bardzo pomagają.Lena Juszkiewicz

Stypendia są przyznawane na pół roku, od stycznia do czerwca. Ich wysokość to 350 złotych miesięcznie. W tym roku szkolnym wyróżniono nimi 35 uczniów.

Już po raz piętnasty w historii samorządu województwa przyznane zostały stypendia naukowe, twórcze i artystyczne…

Geplaatst door Radio Index 96 fm op Woensdag 30 januari 2019

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

SKOMENTUJ ARTYKUŁ

Tagi
Zobacz więcej
Back to top button
Close
X

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: