LUBUSKIE:

Od jutra żółta strefa w Polsce – z czym się to wiąże?

Od jutra niemal cała Polska znajdzie się w żółtej strefie obostrzeń z powodu koronawirusa. Nie dotyczy to powiatów, które już wcześniej zostały włączone do strefy czerwonej. Oznacza to m.in. obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej.

Musimy zasłaniać część twarzy także poza pomieszczeniami. Prawidłowy sposób noszenia maseczek to taki, w którym usta i nos są zasłonięte jednocześnie – przypomina Karol Zieleński, dyrektor biura wojewody lubuskiego.

Usta i nos musimy zakrywać także na zewnątrz, poza pomieszczeniami, gdzieś w miastach. Nie dotyczy to oczywiście parków i lasów. Jeżeli chodzi o wydarzenia kulturalne, udział publiczności może stanowić do 25% miejsc przewidzianych na takie spotkania. Na przykład w sali kinowej może być zajętych 25% krzeseł. Zmieniają się także zasady dotyczące imprez okolicznościowych, typowo rodzinnych, jak na przykład wesele, gdzie maksymalna liczba gości została określona na 75 osób. 

Podczas imprez kulturalnych w plenerze limit to 100 osób. W trakcie zakupów mamy obowiązek nosić jednorazowe rękawiczki lub stosować płyny do dezynfekcji.

W każdym województwie powstaną tzw. szpitale koordynacyjne. Będą to miejsca ukierunkowane na opiekę nad pacjentami z COVID-19. Dla województwa lubuskiego taką funkcję będzie pełnił 105. Kresowy Szpital Wojskowy z Przychodnią w Żarach.

Jak długo utrzymają się te zasady? Tego nie wiadomo, choć z pewnością będzie miała znaczenie liczba zakażeń. – Jeżeli nastąpi wypłaszczenie krzywej zakażeń, to obostrzenia zostaną zredukowane. Nie jesteśmy w stanie określić, kiedy to nastąpi – mówi dyrektor biura wojewody.

fot. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
X

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: