LUBUSKIE:

Jutro w Zaborze “Noc Kupały”

Noc Kupały zwana też nocą kupalną, kupalnocką czy kupałą to słowiańskie święto związane z letnim przesileniem Słońca, obchodzone w czasie najkrótszej nocy w roku. Święto było szansą zdobycia ukochanego. Młode niewiasty plotły wianki z kwiatów i magicznych ziół, wpinały w niepłonące łuczywo i w zbiorowej ceremonii ze śpiewem i tańcem powierzały wianki wodom rzek i strumieni.

Tradycje przetrwały do dziś. Noc Kupały w sobotę, 29 czerwca odbędzie się w sołectwie Zabór i Proszki. Inicjatorem wydarzania jest Jan Fręś. Pierwsza edycja imprezy odbyła się w roku 2012, a teraz za kontynuację tego wydarzania odpowiedzialny jest Michał Lechowicz sołtys Zaboru. Jak sam mówi w tym roku pojawi się sporo atrakcji.

Przygotowaliśmy atrakcje dla dzieci. Mnóstwo warsztatów m.in. z robienia wianków, przygotowaliśmy animacje oraz zabawy z klaunem. Pojawi się drużyna futbolu amerykańskiego wataha czy klub Jujitsu, a na koniec imprezy gwiazda wieczoru zespół Gramofon. Przygotowaliśmy również widowisko pleneroweMichał Lechowicz sołtys Zaboru

Zabór, to nie tylko czerwcowa Noc Kupały, to także raj dla turystów. Największą atrakcja do zobaczenia zwłaszcza w okresie letnim jest Centrum Winiarstwa.

Bardzo prężnie działa Enoturystyka, związana z winiarstwem, ale ostatnio postawiliśmy na apiturystyke. Nasza miejscowość to piękne okolice: łąki, lasy, woda i raj dla wędkarzy i rowerzystów. Serdecznie zapraszamy do nas. Michał Lechowicz sołtys Zaboru

Początek sobotniej Nocy Kupały w Zaborze  o godzinie 15:00. Więcej o wydarzeniu w rozmowie z Michałem Lechowiczem, sołtysem sołectwa Zabór i Proszki.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X