LUBUSKIE:ZIELONA GÓRA:

Nerki nie bolą, ale nie można ich ignorować. Co powinniśmy o nich wiedzieć?

10% Polaków ma problemy z chorobami nerek. Wiedza o nich jest jednak wciąż mała. Tymczasem te niewielkie narządy mogą przysporzyć wiele kłopotów. O tym, jak dbać o nerki oraz jak żyć po przeszczepie, można było dowiedzieć się w lubuskim oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia.

Ogólnopolskie stowarzyszenie „Nerka” zorganizowało spotkanie na temat profilaktyki i leczenia chorób nerek. Przygotowało stoisko z materiałami informacyjnymi.

Można otrzymać nie dość, że informację o zdrowym stylu życia, chorobach nerek, obalić wszelkie mity dotyczące wszystkich przeszczepów, to jeszcze otrzymać oświadczenie woli. Informację, która pomaga w przyszłości powiedzieć: „tak, jestem świadomy”, „tak, jestem przekonany do tego, aby oddać swoje organy, pomóc innym, którzy tych organów potrzebują”.Bogumiła Burda, prezes ogólnopolskiego stowarzyszenia „Nerka”

Sygnałem ostrzegawczym, poza wynikami badań moczu (np. wysokim poziomem kreatyniny), jest osłabienie, obrzęk ciała i mała ilość wydalanego moczu. Wtedy należy zwrócić się do lekarza.

W NFZ można było również porozmawiać z osobami, które o chorobach nerek i przeszczepie wiedzą z własnych doświadczeń. Wnuczka pani Elżbiety Sobieralskiej przeszła transplantację cztery lata temu. Nadal pozostaje pod opieką lekarza.

Życie po przeszczepie miało być piękne. Jest piękne, bo to nowe życie, ale co miesiąc trzeba jeździć do Centrum Zdrowia Dziecka, co miesiąc robić badania. Poza tym Martyna cierpi jeszcze na marskość wątroby, nadciśnienie, niedosłuch, niedowidzenie, ale funkcjonuje jak każde inne dziecko. Pani prezes bardzo dużo nam pomogła. Pomogła w uzyskaniu mieszkania, pomaga nam ogólnie we wszystkim: wsparciu psychologicznym, pedagogicznym, jeżeli jest taka potrzeba.Elżbieta Sobieralska

W stowarzyszeniu „Nerka” działają wolontariusze, którzy również aktywnie włączają się w promocję zdrowia. Zajmują się np. publikacjami w mediach.

Opisuję wszystkie nasze wydarzenia, w których bierzemy udział, zebrania, wyjazdy integracyjne. Nieraz publikuję je z naszą zaprzyjaźnioną gazetą „Dializa i Ty”. Publikujemy artykuły dotyczące wszelkiej działalności, a jest ona bardzo bogata.Magdalena Rękosiewicz

W tym miesiącu stowarzyszenie „Nerka” obchodzi swoje 25-lecie. W ciągu tylu lat swojej działalności zorganizowało m.in. wiele konferencji, spotkań poświęconych przeszczepom, a także kilka edycji Biegu dla Transplantacji. Najbliższym wydarzeniem będzie konferencja „Blaski i cienie nefrologii”, która odbędzie się w piątek o 14:00 w rektoracie Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X

Zgłoszenie błędu w tekście

Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: