LUBUSKIE:

Napady w ZG – wyjaśniamy wątpliwości

Z dotychczasowych ustaleń nie wynika, aby istniały okoliczności łączące poszczególne ofiary napaści, jednak nie można tego wykluczyć. W każdej sytuacji mężczyzna atakował kobiety znienacka. Ofiarami napastnika były osoby w wieku 16-32 lat. W dwóch przypadkach kobiety zostały zgwałcone, a sprawca posługując się ostrym narzędziem je zranił.

Media zostały poinformowane o sprawie w momencie, gdy pojawiła się jako jedna z hipotez wersja, że sprawcą tych zdarzeń może być ten sam mężczyzna i gdy zebrany przez nas materiał dowodowy pozwolił na sporządzenie portretu pamięciowego. Przekazaliśmy mediom portret pamięciowy sprawcy ze szczegółowym rysopisem. Zwracając się z prośbą o pomoc w poszukiwaniu świadków i innych sygnałów, które mogłyby pomóc w zatrzymaniu sprawcy lub sprawców Komendant Miejski Policji w Zielonej Górze zadecydował o wyznaczeniu nagrody w kwocie 3.000 zł dla osoby, która pomoże zatrzymać sprawcę.

Sprawa od samego początku prowadzona jest pod nadzorem Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp. Policjanci z obu jednostek ściśle ze sobą współpracowali. Komendant Wojewódzki Policji w Gorzowie Wlkp. ze względu na wagę zdarzeń 3 lutego br. formalnie powołał  grupę operacyjno-śledczą. W jej skład weszli policjanci służb operacyjnych i dochodzeniowo-śledczych z KWP w Gorzowie Wlkp. oraz KMP w Zielonej Górze posiadający największe doświadczenie w  rozwiązywaniu tego typu spraw. Kierownikiem tej grupy jest naczelnik Wydziału Kryminalnego KWP w Gorzowie Wlkp. Prowadzone w powyższych sprawach śledztwa zostały przejęte do prowadzenia przez Wydział Kryminalny KWP
w Gorzowie Wlkp.

Aktualnie w ramach nadzoru i wsparcia do opisanych działań włączyli się też policjanci z Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji. Powołano biegłych i specjalistów, których zadaniem jest analiza zebranego materiału dowodowego. Nad sprawą pracują też specjaliści sporządzający tzw. profil psychologiczny sprawcy. Pracownia Biologii Laboratorium Kryminalistycznego KWP we Wrocławiu wykonuje do tych spraw badania zabezpieczonych śladów w trybie pilnym poza kolejnością.

Każdego dnia, w celu zapewnienia bezpieczeństwa na ulicach miasta Zielonej Góry oraz w pobliskich miejscowościach do służby kierowanych jest około 150 policjantów pionu prewencji i pionu kryminalnego. Jest to prawie dwa razy tylu policjantów, ilu na co dzień pełni służbę w mieście i w okolicach.

Policjanci sprawdzają sprawców podobnych przestępstw, wracają do starych spraw, sprawdzają także osoby spoza naszego województwa. Sprawdzane są różne hipotezy, analizowane i weryfikowane są  wszystkie wersje.

Blisko współpracujemy z Prokuraturą Okręgową w Zielonej Górze. Nawiązano współpracę z ekspertami specjalizującymi się w badaniu przestępczości na tle seksualnym. Na podstawie zgromadzonych dowodów sporządzono trzy portrety pamięciowe. Są one publikowane w mediach oraz na łamach Gazety Lubuskiej. Dzięki pomocy lokalnych stowarzyszeń w mieście   rozwieszone zostały plakaty w urzędach i miejscach publicznych.

Codziennie policjanci dokonują około  kilkudziesięciu sprawdzeń. Część z nich jest efektem sygnałów otrzymywanych od społeczeństwa. Telefonów z informacjami od mieszkańców jest bardzo dużo, za co bardzo dziękujemy. Aby usprawnić odbieranie informacji pracę oficerów dyżurnych w KMP w Zielonej Górze wspiera dodatkowa osoba. Działania związane ze sprawdzaniem informacji nie są widoczne dla Lubuszan, jednak trwają non stop, bez przerwy. Równocześnie zintensyfikowaliśmy działania o charakterze profilaktycznym i prewencyjnym, które kierowane są szczególnie do kobiet. Na tych spotkaniach przekazywane są informacje jak unikać zagrożeń, jak zachowywać się w sytuacji zagrożenia oraz jak ważne jest szybkie informowanie policji o jakichkolwiek zauważonych zagrożeniach.

Autor: Źródło: KWP GW

Zobacz więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
0:00
0:00