LUBUSKIE:ZIELONA GÓRA:

Na wszelki wypadek – karta EKUZ. Co zrobić, by ją mieć?

Lubuski oddział NFZ zachęca do wyrobienia Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Dokument rozmiarów zwykłej karty kredytowej może się przydać podczas zagranicznych wyjazdów, np. w ferie zimowe czy późniejsze wakacje. Choć najlepiej, żebyśmy nie musieli go używać.

Karta EKUZ potwierdza prawo do korzystania z opieki medycznej w krajach Unii Europejskiej. Gdybyśmy więc potrzebowali pomocy, nie będziemy obciążeni kosztami leczenia.

Jeżeli zaistnieje konieczność skorzystania z opieki medycznej w tamtym państwie, okazujemy taką kartę. Zagraniczny świadczeniodawca nie powinien nas obciążyć kosztami za pomoc medyczną. Karta jest dokumentem ogólnounijnym, o takim samym wzorze we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej i EFTA. Każda osoba ubezpieczona i uprawniona uzyskuje kartę indywidualnie. Na karcie jest imię i nazwisko, PESEL jako numer identyfikacyjny i z tą kartą wyjeżdżamy.Grzegorz Jągowski, lubuski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia

Należy jednak pamiętać, że gdy idziemy z kartą do lekarza za granicą, będziemy traktowani jak ubezpieczony w państwie, w którym przebywamy. Jeśli więc pacjenta obowiązują tam dodatkowe opłaty, my również będziemy musieli je ponieść.

Kartę EKUZ otrzymamy po wypełnieniu wniosku w oddziale NFZ. Możemy go również pobrać ze strony NFZ i wysłać drogą elektroniczną.

Procedura jest bardzo prosta. Należy wypełnić wniosek, dostarczyć go do funduszu osobiście albo elektronicznie: pocztą, faksem, przez ePUAP, mailowo. Na wniosku znajduje się PESEL i podstawowe dane osobowe, czyli imię i nazwisko. Wskazujemy adres, na jaki karta ma zostać wysłana. Osoby, które przychodzą bezpośrednio do nas czy do delegatury w Gorzowie, otrzymują kartę w dniu złożenia wniosku.Grzegorz Jągowski

Karta jest ważna 3 lata dla osób zatrudnionych i prowadzących działalność gospodarczą. Emeryci mogą z niej korzystać przez 5 lat od daty wydania.

autorzy: Aleksandra Pietruszewska, Marcin Fijałkowski

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X

Zgłoszenie błędu w tekście

Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: