LUBUSKIE:

Na majówkę w województwie nie zapomnij… paszportu. Ruszył projekt „Lubuski Paszport Turystyczny”

Majówka, a także nadchodzące wakacje, to dobra okazja, by pozwiedzać nasz region. Znajdują się w nim atrakcje, które docenią miłośnicy turystyki winiarskiej, kulinarnej czy pasjonaci lokalnej historii. Odpowiedzią na ich zainteresowania ma być Lubuski Paszport Turystyczny.

Jest to pomysł stowarzyszenia Zielone Grona, które podobny projekt stworzyło rok temu. Wówczas miał on formę karnetu turystycznego. Przyjezdni mogli zbierać w nim pieczątki, odwiedzając różne miejsca w województwie. Teraz wydana została książeczka – właśnie Lubuski Paszport Turystyczny. Podstawowe zasady korzystania z niego pozostają bez zmian.

Mamy książeczkę, 16-stronicową. Na każdej stronie jest opis dwojga partnerów Lubuskiego Paszportu Turystycznego, także miejsce na pieczątkę. Czyli zasada jest taka, że po skorzystaniu z oferty (oferta jest opisana przy każdym z partnerów) otrzymujemy pieczątkę. Jest to taka sieć wzajemnych poręczeń, coś w rodzaju połączenia miniprzewodnika z kartą rabatową.<span class="su-quote-cite">Małgorzata Grad, Stowarzyszenie Zielone Grona</span>

Partnerami, którzy uczestniczą w projekcie „Lubuski Paszport Turystyczny”, jest 20 instytucji. To np. winnice, restauracje i gospodarstwa rolne, które wytwarzają regionalne przysmaki. Paszport otrzymamy w tych miejscach, a także u tzw. partnerów wspomagających, czyli m.in. w informacji turystycznej w zielonogórskim ratuszu i w Muzeum Etnograficznym w Ochli. Partnerzy wspomagający nie będą jednak wbijać pieczątek. Pomysłodawczyni paszportu turystycznego nie wyklucza, że w przyszłości będzie to możliwe.

Lubuski Paszport Turystyczny otrzymał wsparcie samorządu województwa. Wicemarszałek Stanisław Tomczyszyn podkreślił, że taki rodzaj promocji regionu wpisuje się w działania Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich i Program Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Chcemy też pokazać państwu ciekawy produkt turystyczny – by ludzie mogli odwiedzić ciekawe miejsca regionu, ale i jednocześnie w tych miejscach skorzystać z pewnych ulg, zakupić ciekawe produkty, przenocować, coś zjeść. Chcemy nasze skarby – i turystyczne, i kulinarne – bardzo mocno pokazać.<span class="su-quote-cite">Stanisław Tomczyszyn</span>

Paszport turystyczny jest dostępny w 10 tysiącach egzemplarzy. Będzie ważny do 30 września.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00