LUBUSKIE:

Muzeum Ziemi Lubuskiej stoi otworem i czeka na zwiedzających

Muzeum Ziemi Lubuskiej to miejsce nie tylko wystaw stałych i czasowych, ale też wykładów, pokazów, sztuki i kultury. Co obecnie możemy zobaczyć w murach przy alei Niepodległości?

Wraz z końcem marca i początkiem kwietnia w Muzeum Ziemi Lubuskie rozpoczynają się kolejne wystawy. Jedna z pierwszych dotyczy ikon malowanych na drewnie, czy też płótnie lub w formie mosiężnych odlewów. W gmachu znajduje się ich więcej niż moglibyśmy się spodziewać.

– Prezentujemy 250 obiektów sztuki prawosławnej. Są to klasyczne ikony malowane na drewnie, ale również malowane na płótnie, odlewy mosiężne zdobione emaliami. Myślę, że prezentacja jest duża i ciekawa. Chcemy połączyć ją z kuratorskim oprowadzeniem po wystawie i w ogóle wykładzie o ikonie – mówił dr Longin Dzieżyc, zastępca dyrektora Muzeum Ziemi Lubuskiej.

Kolejną wystawą jest zielonogórski underground, który na fotografiach ujarzmił Władysław Czulak. Spotkamy tu zdjęcia różnorodnych rockowych zespołów, które występowały w takich klubach, jak zamknięte już 4 Róże dla Lucienne.

– Władysław Czulak zajął się klubami, gdzie grano rocka. Są to te kluby, które właściwie dzisiaj już nie funkcjonują. Jednak relacje z tych koncertów, dokumenty z tamtych chwil, wydarzeń, można zobaczyć na tej wystawie. Bardzo ciekawa, bardzo fajna ekspozycja i serdecznie na nią zapraszam – dodała Alicja Błażyńska, rzecznik Muzeum Ziemi Lubuskiej.

W budynku pojawi się również Jarosław Wnorowski, który opowie o gorącej Kubie, którą odwiedził w 2014 roku, czyli jeszcze za życia Fidela Castro. Więcej o tym oraz innych zbliżających się wydarzeniach usłyszycie w zapisie całej rozmowy Mateusza Kasperczyka z Alicją Błażyńską oraz dr Longinem Dzieżycem.

 

Zobacz więcej
Back to top button
X