LUBUSKIE:

Młodzi Lubuszanie wcielili się w radnych. Mówili o polskiej historii i autorytetach

Nie co dzień trafia się okazja, by zobaczyć od środka siedzibę władz regionu, a w dodatku wejść w rolę tych władz. Lubuska młodzież dostała taką szansę – spotkała się w Urzędzie Marszałkowskim. Tam, na Lubuskim Sejmiku Młodzieżowym, poznała pracę samorządu od kulis i sama zabrała głos.

Najważniejsze działania samorządu województwa przedstawiła marszałek Elżbieta Anna Polak. Wyjaśniła także, gdzie szukać informacji na ten temat.

Mój mentor – profesor Regulski – zwykł mawiać, że nie wystarczy mieć celu. Trzeba jeszcze wiedzieć, jak go zrealizować, mieć plan. My taki plan mamy: to jest Strategia Rozwoju Województwa, aktualna do 2020 roku. Budujemy zieloną krainę nowoczesnych technologii. Zielona kraina to region przyjazny dla środowiska. Nasze priorytety to również region dostępny transportowo i teleinformatycznie oraz zrównoważony. Na podstawie tych priorytetów wybraliśmy nasze inteligentne specjalizacje: zieloną gospodarkę, jej transfer do biznesu oraz zdrowie i jakość życia.Elżbieta Anna Polak

Marszałek przypomniała także, że województwo realizuje programy skierowane do młodzieży. Przykładem jest program Młodzi On-Life, w ramach którego ruszył budżet młodzieżowych inicjatyw obywatelskich. Poza tym zdolni uczniowie mogą otrzymać z województwa stypendia naukowe, artystyczne i sportowe. Ważnym krokiem w stronę młodych Lubuszan jest też właśnie sejmik młodzieżowy.

Tematem obrad młodych Lubuszan był wpływ wydarzeń i postaci historycznych na postawy patriotyczne młodzieży. Uczestnicy sejmiku, podzieleni na grupy („kluby radnych”), przygotowywali m.in. zestawienia osób, które ich zdaniem kształtowały i kształtują obraz dzisiejszej Polski.

– Myślę, że nasza historia jest pełna takich osób. Szczególną uwagę należy zwrócić na naszą historię w czasie wojny, na wszystkich powstańców.
– Ja uważam, że Jan Paweł II. Dlatego, że dzięki niemu Polacy są inaczej postrzegani na całym świecie.
– Wpadłem na pomysł, żeby wymienić Marię Skłodowską-Curie. Podziwiam ją, bo sam wierzę w naukę.

W trakcie sejmiku wręczono też nagrody w konkursie „Samorządowa Niepodległa”. Otrzymali je uczniowie, którzy napisali najlepsze wiersze, piosenki bądź pieśni patriotyczne.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00